Tłumy katolików na kalwaryjskich dróżkach

18 sierpnia 2018 15:42:38

  Nieprzebrane tłumy katolików wzięły udział w piątkowej Procesji Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Oprócz dziesiątków tysięcy pielgrzymów, w procesji uczestniczyło blisko 120 asyst oraz 60 orkiestr. Uroczystościom przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

  

Tłumy katolików na kalwaryjskich dróżkach

  Na Dróżkach w Kalwarii Zebrzydowskiej trwają najważniejsze wydarzenia związane z uroczystościami odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

  W piątek, 17 sierpnia br. tłumy pielgrzymów zgromadzonych na kalwaryjskich Dróżkach wzięły udział w Nieszporach, odprawionych przy Domku Matki Bożej, a następnie w Procesji Zaśnięcia NMP. Uroczystościom przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.


  Po nabożeństwie abp Pennacchio wraz z metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim oraz bp. Leszkiem Leszkiewiczem poprowadzili Dróżkami procesję Zaśnięcia NMP w kierunku kościoła Grobu Matki Bożej.

  W procesji wzięło udział blisko 120 asyst, 60 orkiestr dętych oraz dziesiątki tysięcy pielgrzymów z całego kraju oraz zza granicy.

   

  

  Zwieńczeniem piątkowych uroczystości była sprawowana przy kościele Grobu Matki Bożej Eucharystia, której przewodniczył abp Salvatore Pennacchio.

  Podczas liturgii homilię wygłosił Metropolita Krakowski abp Marek Jędrzaszewski.
- Na mocy chrztu świętego zostaliśmy wszczepieni w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa Umarliśmy dla grzechu i ciągle chcemy dla grzechu umierać, wpatrzeni we wzór Przenajświętszej Dziewicy Maryi. I chcemy za Nią podążać także w tych naszych myślach i pragnieniach, które prowadzą nas za Nią ku ostatecznemu naszemu szczęśliwemu przeznaczeniu - do domu Ojca bogatego w miłosierdzie, gdzie w Jeruzalem Nowym zobaczymy Baranka będącego światłem tego nowego miasta - mówił do pielgrzymów Metropolita Krakowski.

  Na zakończenie uroczystości Prowincjał Bernardynów, o. Teofil Czarniak OFM, zwrócił się do Nuncjusza Apostolskiego: „Dzisiaj stałeś się jednym z pątników, jednym z pielgrzymów kalwaryjskich. (...) dzisiaj proszę Cię, abyś kiedy spotkasz Ojca Świętego, przekazał Mu, czego dzisiaj doświadczyłeś, że widziałeś wiarę, widziałeś młodość, widziałeś oddanie Bogu i widziałeś nadzieję, Bóg zapłać za Twoja obecność. Do pielgrzymów Prowincjał powiedział: Na zakończenie pragnę podziękować wam. (...) To właśnie wy, wasza wiara i wasza obecność, uświęca to miejsce. Dzięki wam, Kalwaria jest miejscem świętym”

- Zapewniam Ojca Prowincjała, że przy pierwszym spotkaniu z Ojcem Świętym opowiem o naszej modlitwie i waszej wierze, którą zna już od czasu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, na których był obecny. Kiedy czytałem pamiętniki i wspomnienia św. Jana Pawła II, wiele razy czytałem o tym miejscu, dlatego dla mnie, duchowego syna papieża Polaka, było ogromnym wzruszeniem zobaczyć to miejsce na własne oczy . Byliście dla mnie przykładem wielkiej wiary i umocnienia! - powiedział do pielgrzymów abp Salvatore Pennacchio na zakończenie Eucharystii.Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane