Wniebowzięcie w Kalwarii Zebrzydowskiej

19 sierpnia 2018 19:26:31

  Suma Odpustowa przy ołtarzu polowym kalwaryjskiej bazyliki była kulminacyjnym punktem tegorocznych uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej. Wcześniej pielgrzymi przeszli w Procesji Wniebowzięcia NMP z Kościoła Wniebowzięcia NMP w Brodach do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Odpust Wniebowzięcia NMP zakończono nieszporami i procesją w figurą Matki Bożej Wniebowziętej. W uroczystościach wzięło udział blisko 100 tysięcy wiernych.

  

Wniebowzięcie w Kalwarii Zebrzydowskiej

  Centralne uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny rozpoczęto wczesnym rankiem w niedzielę 19 sierpnia br., przy kościele Wniebowzięcia NMP w Brodach.

  Po odprawionej Mszy św. w intencji kalwaryjskich pielgrzymów, w stronę Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego wyruszyła Procesja Wniebowzięcia NMP. Figurze Matki Bożej Wniebowziętej w drodze do bazyliki towarzyszyło ponad 100 asyst. Tam przy ołtarzu polowym została odprawiona Suma Odpustowa, która była kulminacyjnym punktem uroczystości odpustowych. Wszystkich przybyłych hierarchów i pielgrzymów przywitał kustosz kalwaryjskiego sanktuarium o. Konrad Cholewa.

  Mszy św. przewodniczył Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski, a homilie wygłosił abp Józef Michalik. Emerytowany Metropolita Przemyski podkreślał, aby rodzice nie tracili apostolskiej odwagi wobec tych, których kochają oraz apelował o modlitwę w rodzinach. Sprzeciwił się również duchowemu nihilizmowi, promocji ateizmu i nowej ideologii gender.

  

  

- Widzimy w życiu społecznym i politycznym nienawiść. Nie wolno pochwalać stylu, którym próbuje się nas karmić. Przecież to jest obce, żeby promować nienawiścią i negacją. Trzeba domagać się współpracy dla dobra narodu od wszystkich ludzi, od każdej partii, od każdej

Są struktury zła i w Polsce, i na świecie. Ożywiają się towarzystwa ateistyczne, widzimy jak działa masoneria, pewne międzynarodowe struktury, które i w Polsce mają swoje siedziby” – wymieniał hierarcha, dodając, że można je rozpoznać, bo promują „nową ideologię gender. Chodzi im o to, by przekreślić moralność, przekreślić prawo natury, wmówić kobietom, że one są lekceważone w Kościele, że są przez Kościół i Chrystusa niedocenione - mówił w homilii abp Józef Michalik.

 Przed błogosławieństwem kończącym liturgię Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski poświęcił zioła i kwiaty oraz relikwiarz św. Bernardyna ze Sieny. Figura z relikwiami Świętego rozpoczyna peregrynację po klasztorach bernardyńskich w całej Polsce. W imieniu bernardynów, kustosz sanktuarium przekazał abpowi Markowi Jędraszewskiemu obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej.  

  Ostatnim akcentem kalwaryjskiego Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny były popołudniowe Nieszpory z Procesją z Figurą Matki Bożej Wniebowziętej po krużgankach Drogi Krzyżowej.

  Obchody Odpustu Wniebowzięcia NMP, jednego z największych w Polsce, zgromadziły blisko 100 tysięcy pielgrzymów, głównie z Polski południowej oraz zza granicy.Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane