Inauguracja procesu kanonizacyjnego Emilii i Karola Wojtyłów

7 maja 2020 14:32:31

  Rozpoczęły się procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne Emilii i Karola Wojtyłów - rodziców Świętego Jana Pawła Wielkiego. - Ufam, że także i ta sprawa szybko i skutecznie będzie poprowadzona tu, w Archidiecezji i w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Zwracam się do członków powołanych Trybunałów: róbcie szybko, ale nie ulgowo - mówił podczas spotkania inauguracyjnego w wadowickiej bazylice kardynał Stanisław Dziwisz.

  

Inauguracja procesu kanonizacyjnego Emilii i Karola Wojtyłów

  W Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach rozpoczęły się procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne rodziców św. Jana Pawła II - Służebnicy Bożej Emilii Wojtyły z d. Kaczorowskiej oraz Sługi Bożego Karola Wojtyły - seniora. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą do Ducha Świętego, którą poprowadził abp Marek Jędraszewski. 

  Podczas pierwszego spotkania 7 maja br. w mieście rodzinnym św. Jana Pawła II ukonstytuował się Trybunał, którego zadaniem będzie wykazanie, że Emilia i Karol Wojtyłowie praktykowali cnoty w sposób heroiczny, że cieszą się opinią świętości, a za ich wstawiennictwem ludzie wypraszają łaski u Boga. Zgodnie z wymogami prawa będą prowadzone dwa osobne postępowania.

  W spotkaniu inaugurującym procesy kanonizacyjne uczestniczyli m.in. metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski, kardynał Stanisław Dziwisz, członkowie trybunałów, księża dziekani oraz dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II księża parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach.

- Z wielu stron, zarówno z kraju, jak i z zagranicy, od kilku lat dobiegały do mnie pytania o możliwość podjęcia przez Kościół sprawy beatyfikacji i kanonizacji rodziców św. Jana Pawła II. Przynaglany przez te pytania, przekonany w sumieniu o słuszności sprawy, wyraziłem to moje przekonanie podczas Mszy świętej w parafii św. Anny w Wohyniu w diecezji siedleckiej, gdzie przekazywałem relikwie krwi św. Jana Pawła II w dniu św. Anny 2018 roku. I tak się zaczęło. Owocem tego „przynaglenia” jest dzisiejsza pierwsza, publiczna i uroczysta sesja Trybunału, którego celem będzie zebranie dokumentacji i odebranie zaprzysiężonych zeznań dotyczących życia, działalności, opinii świętości obojga Sług Bożych i otrzymanych łask za ich przyczyną - powiedział kard. Stanisław Dziwisz.

   

  Postulatorem procesów kanonizacyjnych Karola i Emilii Wojtyłów jest ks. Sławomir Oder, który był także postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II. Pierwszym sędzią trybunału jest abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, którego – jako delegat – w procesach będzie reprezentował ks. Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej. Promotorem sprawiedliwości został ks. Tomasz Szopa, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Powołanych zostało także dwóch notariuszy – ks. Grzegorz Kotala i ks. Paweł Ochocki. Wszyscy członkowie trybunałów złożyli przysięgę dochowania tajemnicy i wiernego wypełnienia powierzonego im zadania.

     

  

  Po ukonstytuowaniu się trybunałów do zbadania świętości obojga kandydatów na ołtarze i zakończeniu pierwszego posiedzenia trybunałów, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski rozpoczął przewodniczenie uroczystej Mszy św. o pomyślny przebieg procesu.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane