Piłka nożna jest kobietą!

8 marca 2017 06:12:40

  Margaret Thatcher zapytana o to, jak czuje się jako kobieta premier, odpowiedziała szczerze: Nie wiem, nigdy nie byłam mężczyzną! Podobnie mogłyby odpowiedzieć kobiety uprawiające sporty stereotypowo przypisywane mężczyznom, na przykład piłkę nożną, ponieważ – jak pokazują ostatnie badania – popularność futbolu wśród płci pięknej rośnie.

  

Piłka nożna jest kobietą!

  Pomimo zdominowania piłki nożnej przez mężczyzn, zarówno FIFA, jak i UEFA odnotowują zwiększające się zainteresowanie futbolem wśród młodych dziewczyn i kobiet. Według danych UEFA z 2015 roku liczba zarejestrowanych w Europie zawodniczek wynosi już 1,2 miliona. Liczba zwiększyła się aż 5-krotnie w ciągu ostatnich 20 lat.

  Ogromną rolę w promowaniu piłki nożnej wśród kobiet mają zawodniczki reprezentacji Polski, które pokazują, że podążając za swoją pasją można odnieść sukces międzynarodowy. Katarzyna Kiedrzynek, bramkarka Paris Saint-Germain i kapitan reprezentacji Polski, bardzo dobrze pamięta swoje początki. - Śmieję się, że urodziłam się z piłką u nogi, bardzo wcześnie kopałam piłkę z chłopcami na boisku. To tata przekazał mi miłość do piłki nożnej, później w wieku 13-14 lat zaczęłam trenować bardziej profesjonalnie, pojawiły się pierwsze mecze ligowe i związane z tym emocje.

   

Co daje gra w piłkę?

  Do pewnego wieku dziewczyny mogą bez żadnych przeszkód trenować piłkę nożną z chłopcami. - Nie ma podziału na trening dla kobiet i mężczyzn, jeśli chodzi o piłkę nożną. Obciążenie siłowe może być mniejsze ze względu na różnice w budowie, fizjologii – zaznacza Nina Patalon, była piłkarka, a obecnie selekcjonerka reprezentacji kobiet do lat 17. – Trening z chłopcami może też wzmocnić w nich strefę mentalną, tak ważną w sporcie i przydatną w życiu codziennym. - W klubach, z którymi współpracuję, widzę, że dziewczynki, które trenują z chłopcami, wykazują się dużo większym zaangażowaniem, co też świadczy o autentycznej pasji do tego sportu. Trenowanie z chłopakami nie musi być przeszkodą, a bardziej szansą do jeszcze większego rozwoju i zwiększenia pewności siebie – tłumaczy Ewa Serwotka, psycholog sportu.

  Nowe możliwości daje wzięcie udziału w turnieju “Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. To jedyne takie rozgrywki w skali całego kraju (a pod względem wielkości nawet w Europie), które angażują do gry w piłkę nożną chłopców i dziewczynki już od najmłodszych lat (rozgrywki odbywają się w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12), i to w najmniejszych ośrodkach miejskich i wiejskich, co daje bezcenną możliwość zwiększania popularności futbolu niemal w każdym zakątku kraju. - To jest jedna z najważniejszych imprez piłkarskich dla dzieci. Statystyki mówią, że w ubiegłej edycji 38% zespołów to były zespoły dziewczęce. To pokazuje jak bardzo rośnie zainteresowanie piłką nożną wśród dziewczyn - mówi Nina Patalon.

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane