Harcerski Rajd „Powsinóg Beskidzkich”

11 października 2017 17:57:30

  Rajd Harcerski „Powsinóg Beskidzkich” ma swoją bogatą tradycję. W tym roku odbyła się już jego czterdziesta edycja. W dniach 29,30 września – 1 października 2017 r. harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej wędrowali szlakiem Zegadłowiczowskich powsinóg, uczestnicząc w trzydniowym, Jubileuszowym Rajdzie „Powsinóg Beskidzkich”.  

  

Harcerski Rajd „Powsinóg Beskidzkich”

  Pierwszy rajd „Powsinóg Beskidzkich” odbył się w 1976 r. Od początku rajdy mają charakter turystyczny. Ich organizatorem jest Hufiec Ziemi Wadowickiej ZHP, a od 2003 r. współorganizacja imprezy została powierzona 130 DSTH z Mucharza. Atrybutem rajdów „Powsinóg” jest wędrowanie po Beskidach z plecakami i spanie pod namiotami na śródleśnych polanach czy łąkach, najczęściej przy turystycznych szlakach. Imprezie przyświeca idea krzewienie wśród młodzieży zamiłowania do turystyki pieszej, ukazanie walorów Beskidów, promowanie kultury i historii regionu, w tym popularyzacja twórczości Emila Zegadłowicza i innych artystów Ziemi Wadowickiej.

  W tym roku na jubileuszowy rajd harcerze przybyli do harcerskiej bazy w Mucharzu. Tradycyjnie sobota upłynęła na całodniowej wędrówce. Uczestnicy rajdu wyruszyli z Krzeszowa, skąd czerwonym szlakiem maszerowali na szczyt Leskowca. Na trasie na punktach patrolowych czekały na nich zadania z zakresu metodyki harcerskiej, terenoznawstwa, zasad bezpiecznego poruszania się po górskich szlakach, harcerskiego obycia. Podczas imprezy nie zabrakło śpiewu przy wtórze gitary, pląsania, zabaw, apeli i obrzędowych ognisk,  sprzyjających pogłębianiu przyjaźni i integracji drużyn. Podczas rajdu rozkazem Komendanta Hufca przyznano Odznaki Hufca Ziemi Wadowickiej za szczególne zasługi na rzecz jego rozwoju i wspieraniu harcerskich inicjatyw. Odznaki otrzymali: dawny komendant Hufca Ziemi Wadowickiej – hm. Zbigniew Majtczak oraz panie, które od kilkunastu lat tworzą zespół kwatermistrzowski obozów i biwaków hufcowych – Danuta Ptak, Bożena Pławny i Mariola Skoczylas.

  W rajdzie uczestniczyło 10 patroli – łącznie około 100 harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników: 1 DH „Błękitna”, 7 DH „Omega”, 19 DH „303”, 125 DH „Zośka”, 5 DSTH „Antidotum”, 3 DW „Altair”,4 DW „Cztery Żywioły” i Patrol Instruktorski szczepów „Cedron” i „Kraina Łagodności”.

   

Czuwaj!

phm. Dorota Polan

Komenda Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP

130 Drużyna Starszoharcerska „Stu trzydziestu z Mucharza” im. ks. Józefa Poniatowskiego

29,30 września - 1 października 2017 r.

{{gallery_44662}}

Wyniki rajdowej rywalizacji:

- pion harcerski – I miejsce 125 DH „Zośka”, II miejsce 19 DH „303”, III miejsce 1 DH „Błękitna” i 7 DH „Omega”

- pion starszoharcerski i wędrowniczy – II miejsce 4 DW „Cztery Żywioły”, III miejsce 3 DW „Altair”, wyróżnienie dla Patrolu Instruktorskiego szczepów „Cedron” i „Kraina Łagodności”

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane