Wydawnictwo Renoma

Bukiet na Zielną

29 sierpnia 2014 08:09:47

Aż 22 Koła Gospodyń Wiejskich wzięły udział w II Konkursie Bukietów Zielnych zorganizowanym przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Andrychowa. Podczas uroczystości Prezes SGW Czesława Wojewodzic została odznaczona przez marszałka województwa Honorową Odznaką  Krzyżem Małopolskim.

Bukiet na Zielną

    Impreza odbyła się w Hotelu Ośrodka Czarny Groń w Rzykach Praciakach, a jej celem było m.in. udokumentowanie zasobów zielnych naszego regionu, upowszechnienie wiedzy o własnościach leczniczych i gatunkach roślin i ziół poprzez piękną sztukę wykonywania bukietów.

    Legenda mówi, że dawniej bukiety zielne wsadzano na pole kapusty - bukiet miał się tam znaleźć przez okres 3 dni. Wierzono, że wtedy nic kapuście nie zaszkodzi i będzie miała duże plony. Później bukiet umieszczano na podddaszu, albo za obrazem. Z bukietu sukcesywnie pobierano zioła w razie potrzeby. Okadzano zwierzęta, przed pierwszym wypuszczeniem ich na pastwiska. Jeżeli w bukiecie było zboże - wykruszano z niego ziarna do ziarna siewnego.

 

    W wytwornej sali balowej hotelu Czarny Groń przybyłych gości powitała Czesława Wojewodzic - Prezes SGW, która przedstawiła zaproszonych gości. Na spotkanie przybyli m.in.:

Wiceminister Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - Małgorzata Marcińska

Poseł na Sejm RP - Marek Polak

Senator RP - Andrzej Pająk

Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller

Marszałek Województwa Małopolskiego - Marek Sowa

Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller

Dyrektor Promocji i Turystyki - Elżbieta Kantor

Starosta Powiatu Wadowickiego - Jacek Jończyk

Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wieprz Bolesław Mokwa

Dyrektor GCK Osiek - Krystyna Dusik

Sekretarz Gminy Mucharz - Maria Roman

Prezes MSH WIZAN Jerzy Chylewski

Przewodniczący Rady ABS Banu Spółdzielczego Jan Sordyl

ABS Andrychów Jarosław Pawelec

Radni Powiatowi - Zofia Moskwik, Czesław Rajda

Radni Gminy Andrychów, Wieprz i Osiek

Sekretarz Gminy Andrychów - Grażyna Łoboda

Honorowi Członkowie Stowarzyszenia - Jan Krupnik, Jan Sordyl, Stanisław Sordyl, Paweł Łysoń, Adam Kryska, Władysław Rajda, Firma CMC.

Pełnomocnik Dyrektora CKiW Andrychów - Aneta Wądrzyk

Kierownik Wydziału Promocji UM Andrychów - Marcin Putyra

Powiatowy Urząd Pracy - Małgorzata Chowaniec

Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie - Elżbieta Prus

Prezes Uniwersytetu III wieku w Andrychowie - Danuta Bańska

Dyrektor ZSS Targanice - Barbara Borgosz

Związek Emerytów i Rencistów - Anna Zając

PTTK Andrychów - Tadeusz Sumper

 

bukiety

    Inspiracją organizacji konkursu dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie była impreza - Cudowna Moc Bukietów - zapoczątkowana przed 5 laty przez Liliannę Sonik - Prezes Stowarzyszenia Instytut Dziedzictwa. Inspiracją była również piękna, wielowiekowa tradycja obchodzenia przez Gospodynie Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo też Uroczystości Matki Boskiej Zielnej.

Święto Matki Boskiej Zielnej, obchodzone jest w całym naszym kraju. Powiat wadowicki na mapie obchodów świąt, w tym również Święta Matki Boskiej Zielnej ma szczególne miejsce. To właśnie u nas, tuż obok - w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się piękne inscenizacje Zaśnięcia Marii oraz jej Wniebowzięcia. Konkurs ma wielowątkowe znaczenie: kulturowe, religijne, edukacyjne, czy też estetyczne.

 

- Przed konkursem zorganizowaliśmy kurs - inny niż w roku ubiegłym. Nie robimy bukietów dekoracyjnych, lecz wyłącznie bukiety zielne z kwiatów i ziół. Kurs zorganizowano w ramach programu Mecenat Małopolski 2014 Program skierowany jest dla sześciu Gospodyń i sześciu młodych dziewcząt. Ma na celu łączenie pokoleń oraz przekazanie wiedzy oraz pasji tworzenia tego rodzaju bukietów.

Chciałabym aby konkurs stanął na równie wysokim poziomie jak konkursy potraw regionalnych. Mam wiele obaw, bo jest to trudny konkurs. Żeby zrobić bukiet zielny i dać go pod ocenę jury - trzeba znać zioła rosnące w naszym otoczeniu. Trzeba wiedzieć, które z nich służą człowiekowi. Nie mogą być to zioła kupione - lecz takie, które rosną u nas w ogrodach i na łąkach. Okazuje się, że w różnych regionach kraju robi się różne bukiety - mówi Czesława Wojewodzic, prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.

 

    Podczas imprezy wręczono Prezes SGW Czesławie Wojewodzic Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyż Małopolski za konsekwentne zaangażowanie w sprawy innych ludzi, aktywne działania na rzecz lokalnej społeczności, podejmowanie inicjatyw dla budowania wspólnego dobra oraz udowadnianie, iż działania jednostki mogą skutecznie uzupełniać działalność władz publicznych. Uroczystego wręczenia odznaki dokonał Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego.

 

 

W sumie w spotkaniu wzięły udział 22 Koła Gospodyń – w tym 4 z Gminy Mucharz – z Kozińca, Jaszczurowej, Świnnej Poręby i Mucharza. Autorką najwyżej ocenionego bukietu, składającego się z 58 ziół była pani Monika Radwan z Kozińca.

Komisja konkursowa oceniła bukiety, a ostateczne wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

1 Miejsce: KGW Koziniec, KGW Wieprz i KGW Osiek

2 Miejsce: KGW Inwałd i KGW Jaszczurowa

3. Miejsce: KGW Roczyny i KGW Rzyki

 

FOTO: Jarosław Skupień

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane