Wadowicki Festiwal Książki 2

Dali cząstkę z siebie

4 marca 2017 09:48:36

  W Zespole Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej przeprowadzono akcję krwiodawstwa. akcję połączono z kampanią społeczną „Drugie Życie”.

  

Dali cząstkę z siebie

  Daj cząstkę siebie! Daj nadzieję! Daj szansę na życie! Takie hasło towarzyszyło Akcji Krwiodawstwa, która odbyła się  2 marca 2017 roku w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Co różniło ją od czterech poprzednich?

  Osoby postronne mogłyby stwierdzić, że wszystko przebiegało jak zawsze; wypełnienie formularza zgłoszeniowego, rejestracja, badanie przez lekarza no i wreszcie oddanie krwi. Jednak tym razem było coś jeszcze.  

    Przed rejestracją potencjalni krwiodawcy spotkali młodzież biorąca udział w kampanii społecznej „Drugie Życie”. Krótka informacja o samej akcji przed wejściem do punktu pobrań, tam niespodzianka, osoby oczekujące na badanie i oddające ten cenny dar  mogły poznać więcej szczegółów.

 Organizatorzy przygotowali prezentację, która była wyświetlana, w czasie akcji. Dotyczyła podstawowych zagadnień związanych z transplantologią, z historią przeszczepów na świecie i w Polsce, zagadnieniami bezpośrednio związanymi z prowadzoną kampanią.

  Jej najważniejszym  zadaniem miało być  zwiększenie świadomości dotyczącej donacji narządów, jako metody ratującej życie i przywracającej zdrowie ciężko chorym ludziom. Zawierała również  elementy z zakresu zagadnień medycznych, prawnych   i etycznych związanych z przeszczepianiem narządów  w naszym kraju, a także, popularyzację wiedzy, która powinna się stać narzędziem pozwalającym na zwiększenie liczby przeszczepów w Polsce.

  Okazję do obejrzenia tej prezentacji miało prawie 50 osób, które odpowiedziały na apel dotyczący oddania krwi. Niestety nie wszyscy mogli dzisiaj podzielić się cząstką siebie.

  Dla Zespołu Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej ta akcja jest jednak wielkim sukcesem. W czasie jej trwania krew oddało 40 osób. Zebrano 20 litrów krwi. Dodatkowo rozdano oświadczenia woli związane z kampanią „Drugie życie”.

  Warto dodać, że młodzież sama wykazywała inicjatywę, nawet osoby nie biorące udziału w akcji krwiodawstwa chciały koniecznie zdobyć oświadczenia, aby były one dowodem na świadome wyrażenie woli oddania swoich narządów po śmierci.

  Pozytywnie o działaniach młodzieży biorącej udział  w kampanii „Drugie Życie”, wypowiadała się też ekipa medyczna, która prowadziła Akcję Krwiodawstwa w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej.

   

  Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy ponownie w czerwcu!  

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane