Kajetan Rajski o Niezłomnych

13 marca 2017 02:47:09

  W niedzielę, 12 marca Klub Gazety Polskiej w Wadowicach oraz radny Województwa Małopolskiego Filip Kaczyński zorganizowali spotkanie z Kajetanem Rajskim z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Kajetan Rajski o Niezłomnych

  Gościem niedzielnego spotkania w Auli Domu Rekolekcyjnego Ojców Karmelitów w Wadowicach był Kajetan Rajski - autor książki "Wilczęta, rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych", redaktor naczelny kwartalnika "Wyklęci".

  


 

  Kajetan Rajski opowiadał wstrząsające historie o losach Żołnierzy Niezłomnych i ich potomkach, którzy byli często szykanowani i inwigilowani przez Służbę Bezpieczeństwa aż do końca lat 80-tych. Rajski podkreślał także znaczenie poszukiwania miejsc pochówku Żołnierzy Wyklętych bestialsko zamordowanych przez komunistyczny reżim. Mówił przy tym, że normalną praktyką tamtych czasów było grzebanie zwłok w okolicach ówczesnych Urzędów Bezpieczeństwa Publicznego:

- Czy w ogrodzie, czy gdzieś na podwórku, to była normalna praktyka w tamtych czasach. Po prostu czasami nie chciano wozić zwłok i zakopywano je gdzieś w okolicy. Czasami zakopywano zwłoki na przycmentarnych wysypiskach śmieci - opowiadał Kajetan Rajski.

  Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Wadowicach, radny małopolskiego Sejmiku Filip Kaczyński mówił o swoich staraniach, aby przekopać dziedziniec wadowickiej Komendy Powiatowej Policji, gdzie mogą znajdować się szczątki ludzkie:

- Musimy pamiętać o tym, że wielu z Żołnierzy Niezłomnych do dziś spoczywa w bezimiennych grobach jak m. in. porucznik Mieczysław Wądolny ps. "Mściciel", który walczył na terenie powiatu wadowickiego. Ważne by przywrócić im godność, doprowadzić do odnalezienia doczesnych szczątków i z honorami pochować na uświęconej ziemi. Jesteśmy to winni naszym bohaterom! - zaznaczał Filip Kaczyński, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Wadowicach.

 

  

  Kajetan Rajski - urodził się w 1994 roku, student prawa i teologii, dziennikarz, publicysta. Interesuje się historią (szczególnie średniowieczem) i religią chrześcijańską. Autor wielu książek, m. in. dwutomowej publikacji "Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych". Za prowadzoną działalność został odznaczony Medalem Ignacego Jana Paderewskiego przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Redaktor naczelny kwartalnika "Wyklęci". Współpracuje z wieloma czasopismami, m. in. Gazetą Polską, Polonia Christiana, dwutygodnikiem młodzieży katolickiej Droga czy kwartalnikiem społeczno-historycznym Kwarta.Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane