Beata Szydło otwiera zbiornik w Świnnej Porębie

26 lipca 2017 16:10:54

  W końcu... Po ponad 30 latach budowy otwarto zbiornik wodny w Świnnej Porębie. Uroczystego otwarcia dokonała premier Beata Szydło.

  

Beata Szydło otwiera zbiornik w Świnnej Porębie

- To, co nie udało się przez niespełna 30 lat, udało się w ciągu 2 lat, gdy rządzi Prawo i Sprawiedliwość. Kolejna obietnica wyborcza została spełniona - mówiła Prezes Rady Ministrów podczas briefingu prasowego na koronie zapory.

  

  W uroczystym otwarciu zbiornika w Świnnej Porębie oprócz premier Beaty Szydło wzięli udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister środowiska Jan Szyszko oraz posłowie Anna Paluch i Marek Polak. Na zaporze obecni byli także wójtowie okolicznych gmin wraz ze starostą wadowickim i radnym sejmiku wojewódzkiego Filipem Kaczyńskim.

  Zbiornik na Skawie otwarty w środę, 26 lipca to najdłużej budowany obiekt hydrotechniczny w Polsce. Prace nad jego budową rozpoczęto już w 1986 roku, czyli 31 lat temu. Zlokalizowany jest na terenach trzech gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Całkowity koszt budowy zbiornika wyniósł ok. 2,2 mld zł.

  

  Ostatnio dokonano już pierwszego napełnienia zbiornika. W następnych miesiącach poziom wody będzie obniżany, żeby zobaczyć jak pracuje zbiornik, a szczególnie zapora i brzegi zbiornika. Później zbiornik znowu będzie napełniany.

- Rysują się naprawdę bardzo duże perspektywy, ale najważniejszą kwestią jest zabezpieczenie przed powodzią. Jest to zbiornik wodny, który będzie mógł służyć mieszkańcom nie tylko tego regionu, ale i całej południowej Polski - powiedziała premier Beata Szydło.

  

  

  Zbiornik został zaprojektowany wyłącznie przez polskich inżynierów, a budowa i wyposażenie zostały w większości wykonane i dostarczone przez polskie firmy. Zapora będzie ochronić przed powodzią pobliskie doliny Skawy i Górnej Wisły, jak również zabezpieczy Kraków przed ewentualnym zalaniem. Będzie też stanowić zasób wody dla celów komunalnych i przemysłowych. Zbiornik Świnna Poręba  jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego województwa małopolskiego, a także jest elementem systemu przeciwpowodziowego całego kraju.

  

  Ponadto dzięki budowie zbiornika wodnego w Świnnej Porębie zbudowano i wyremontowano 35 km lokalnych dróg wokół zbiornika, a także wybudowano nowy, blisko 10-kilometrowy odcinek linii kolejowej na trasie Stryszów-Zembrzyce, który stanowi element linii kolejowej Kraków - Zakopane. To podniesie komfort życia okolicznych mieszkańców, a także pozwoli przyciągnąć inwestycje. Przy zaporze funkcjonować będzie elektrownia wodna, wyposażona w dwie turbiny Kaplana o mocy łącznej około 4,4 MW. Inwestycja może stanowić również atrakcję turystyczną, co niewątpliwie przyciągnie do regionu wielu turystów.Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane