Targi Andrychów 2017

Cześć i Chwała Bohaterom

1 sierpnia 2017 20:10:27

  Za pełną determinacji walkę o wolność, godność i trwanie przy Polsce zapłacili ogromną cenę. Dzisiaj za te podstawowe wartości cena nie jest tak wysoka. Nasi sąsiedzi, przy wsparciu „obozu zdrady narodowej”, grożą nam... tylko sankcjami.

  

Cześć i Chwała Bohaterom

  Ogromną, najwyższą cenę zapłacili warszawiacy za pełną determinacji walkę o wolność, niepodległość, godność i trwanie przy Polsce, podczas Powstania Warszawskiego oraz po jego zakończeniu. Dzisiaj cena za te wartości nie jest tak wielka.

  Sąsiedzi z zachodu i ze wschodu, przy wsparciu "obozu zdrady narodowej", grożą nam już tylko sankcjami.

Aż strach pomyśleć, jak zachowałby się "obóz zdrady narodowej", gdyby nasi sąsiedzi dzisiaj mieli realną możliwość wjechania do naszej Ojczyzny czołgami...

  Obliczone początkowo na kilka dni, Powstanie Warszawskie upadło po 63. dniach zaciętych walk. 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 do walki z niemieckim okupantem stanęło blisko 50 tysięcy powstańców Armii Krajowej oraz  w niewielkim stopniu członkowie innych organizacji podziemnych, w tym prosowieckiej Armii Ludowej.

  Powstańcy dysponowali słabym uzbrojeniem, a sytuację pogarszała trudność w dotarciu do zakonspirowanych magazynów broni.

  Nie pomogli też Sowieci, którzy stanęli we wrześniu na prawym brzegi Wisły. Nie tylko nie ruszyli z natarciem, ale też zabronili alianckim samolotom niosącym pomoc powstańcom lądowania na swoich lotniskach.

  Prowadzona zacięta walka o każdy skrawek miasta trwała do 2 października 1944 roku, kiedy to podpisano Akt Kapitulacji. Po złożeniu broni oddziały powstańcze w liczbie ok. 15 tysięcy żołnierzy poszły do niewoli. Część powstańców uniknęła jednak niewoli wychodząc w raz z ludnością cywilną z zamiarem prowadzenia działalności konspiracyjnej.

  W Powstaniu Warszawskim poległo 16 tys. powstańców oraz blisko 150 tys. ludności cywilnej. Tysiące osób zostały ranne. Natomiast około 650 tys. ludności cywilnej zostało wywiezione z Warszawy do obozu przejściowego w Pruszkowie, a stamtąd ok. 150 tys. do przymusowej pracy w Niemczech oraz 50 tys. do obozów koncentracyjnych. Na rozkaz Hitlera Niemcy zrównali Warszawę z ziemią.

  

  

  W Wadowicach uczczono 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości połączono z obchodami pułkowego święta 12 pułku piechoty Ziemi Wadowickiej oraz 12 pułku piechoty Armii Krajowej Ziemi Wadowickiej.

  W godzinach od 15.00 do 17.30 na wadowickim rynku harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP utworzyli powstańczą barykadę. Przy dźwiękach pieśni powstańczych rozdawano kartki z kalendarza, widokówki i naklejki. Mieszkańcy mogli wziąć udział w zabawie fotograficznej „Klisza z powstania”.

  Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej wystawiła wartę honorową  przed Bazyliką Ofiarowania NMP, na froncie której umieszczona jest Tablica Pamiątkowa poświęcona 12 p.p. Ziemi Wadowickiej i 12 p.p. Armii Krajowej.

  O godz. 17.00 na wadowickim rynku rozległ się sygnał alarmowy upamiętniający Godzinę „W”. Delegacje kombatantów, samorządu powiatowego, stowarzyszenia „Bogu i Ojczyźnie” oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach złożyły wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze. Po krótkich przemówieniach starosty Bartosza Kalińskiego oraz znanego regionalisty Michała Siwca-Cielebona, rozformowano szyki oraz zakońcozno uroczystość. 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane