Targi Andrychów 2017

Moc bukietów na Czarnym Groniu

11 sierpnia 2017 23:55:09

  Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, zainspirowane wielowiekową tradycją obchodzenia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo też Uroczystości Matki Boskiej Zielnej, zorganizowało konkurs „Bukiety na Zielną”. 

  

Moc bukietów na Czarnym Groniu

  Panie postawiły sobie za cel powrót do dawnych zwyczajów, poszerzenie wiedzy o nazwach i właściwościach leczniczych oraz zastosowanie w tworzeniu bukietów zielnych większości poświęcanych w kościołach roślin. Było to swoiste połączenie modlitwy, piękna, wiedzy o przyrodzie i właściwościach leczniczych roślin.

  Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie było organizatorem V Konkursu Bukietów Zielnych, w którym uczestniczyło 2 Kół Gospodyń Wiejskich oraz indywidualnie 18 gospodyń.

  Spotkanie odbyło się na Czarnym Groniu w sali hotelu Czarny Groń, a wszystkich przybyłych gości przywitała Czesława Wojewodzic, prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.

  Sztukę wykonywania bajecznie kolorowych, pachnących kompozycji kwiatowych, zawierających nie tylko kwiaty, ale również zioła, zboża i warzywa doskonale opanowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz panie niezrzeszone.

  Wykonane przez panie bukiety zielne komisja konkursowa, która pracowała pod przewodnictwem Zofii Obozy, oceniła w dwóch kategoriach:

  

W kategorii Kół Gospodyń Wiejskich:

I miejsce zdobyły: KGW Rzyki, KGW Andrychów, KGW Frydrychowice, KGW Osiek, Gospodynie z Jamnika.

II miejsce zajęły:

KGW Głębowice, KGW Inwałd, Gospodynie z Gierałtowiczek, KGW Brzezinka Dolna, KGW Roczyny, KGW Koziniec „Inspiracje Kozińca”, KGW Sułkowice Łęg, KGW Klecza Dolna „Zarąbianki”.

II miejsce zdobyły:

KGW Sułkowice Bolęcina, KGW Zagórnik, KGW Targanice, KGW Targanice Dolne, Gospodynie Nidek, KGW Węglówka, Barwałd Średni „Swojskie Klimaty”.

   

W kategorii indywidualnej:

I miejsce zdobyły:

Elżbieta Bojko, Maria Babińska, Jadwiga Bizoń, Zofia Moskwik, Henryka Ćwiertnia.

Wyróżnienia otrzymały:

Józefa Brudny, Anna Szatan, Władysława Cholewka, Stanisława Fujawa, Maria Warchał, Waleria Sordyl, Renata Kubala, Kazimiera Kolber, Danuta Cholewka, Zofia Kowalczyk.

  Oprócz części konkursowej, spotkanie miało również część artystyczną, podczas której wystąpili: Chór ze Sułkowic Łęgu oraz zespół dziecięcy Mali Węglowianie. Zwieńczeniem spotkania był występ uzdolnionej muzycznie rodziny Ścibików z Targanic.

  

  Przez wieki w pewne dni w roku ludzie święcili w kościołach bukiety zawierające zioła, kwiaty, zboża i warzywa. W naszym kraju najważniejszymi takimi okazjami były oktawa Bożego Ciała  kiedy święcono wianki i dzień Matki Boskiej Zielnej /15 sierpnia/ kiedy święcono bukiety. Święta te uzupełniały się wyśmienicie. Po Bożym Ciele święcono zioła kwitnące na początku lata, a na Zielną – te kwitnące późnym latem. Poświęcone rośliny miały różnorodne zastosowanie. Bukiety i wianki trzymano przez cały rok , wierzono że chronią od nieszczęścia, choroby, czy pioruna. Wianki czasami wieszano na drzwiach , a bukiety z Zielnej wkładano za święte obrazy. Wyciągnięte z nich zioła lecznicze były szczególnie skuteczne w leczeniu ludzi i zwierząt.

  Badając tradycję używania ziół w Polsce zauważono zanik wielu zwyczajów oraz wiedzy o nazwach i zastosowaniu większości roślin.  Znajomość tego co gdzie się święci , jak się nazywa i jak to używano to klucz do miejscowej wiedzy zielarskiej. Do najczęściej spotykanych przy święceniu gatunków należały: piołun /na niedomagania żołądkowe/, krwawnik /przy blednicy/, wrotycz /przeciw robakom i glistom/, dziurawiec /na oczyszczenie krwi ,owrzodzenia i rany/, starzec leśny /na bóle żołądkowe/, rumianek/ na ból zębów/, bratki polne /na bóle brzucha u dzieci/ i miętę /na żołądek i ból zębów/.

  Inne zioła kwitnące w tym czasie i wkładane do bukietów to: maki, szałwia, macierzanka, wrotycz, koper, kminek, koński szczaw, boże drzewko, rozmaryn, melisa. Do bukietów ziół dodawano również inne rośliny, takie jak zboża, marchew, jabłka, kwiaty.

  

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane