Wydawnictwo Renoma

Część przejazdów kolejowych zostanie uratowanych

7 września 2017 17:44:31

  PKP będzie w porozumieniu z mieszkańcami modernizowało linię kolejową nr 117. Do likwidacji pójdą tylko najniebezpieczniejsze przejazdy.

  

Część przejazdów kolejowych zostanie uratowanych

  Niedawno Barwałdy Górny i Średni obiegła niepokojąca informacja o planach likwidacji części przejazdów kolejowych. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe planuje zmodernizować linię kolejową nr 117 relacji Kalwaria-Lanckorona - Bielsko-Biała, aby zwiększyć prędkość pociągów. Oprócz przestarzałej infrastruktury problemem jest też mnogość przejazdów kolejowych, których na długości prawie 60 km znajdziemy ponad 150. Oznacza to, że średnio jeden przejazd zlokalizowany jest co ok. 400 metrów.

  

  Dlatego PKP postanowiła część przejazdów zlikwidować. Kryteriami były: mała odległość od sąsiednich przejazdów kolejowo-drogowych (możliwość budowy dróg równoległych lub istnienie dojazdu istniejącymi drogami), występowanie niekorzystnych warunków terenowych na istniejącym przejeździe (względy bezpieczeństwa) oraz bardzo mały iloczyn ruchu samochodowego na przejeździe.

  

  Przeciwko planom kolejarzy zaprotestowali mieszkańcy Barwałdu Górnego. W ich imieniu do PKP interweniował radny małopolskiego sejmiku Filip Kaczyński, który apelował o zorganizowanie spotkania kolejarzy z mieszkańcami.

  Do takiego spotkania doszło w środę, 30 sierpnia w gabinecie burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyna Ormantego. Jak relacjonuje radny wojewódzki Filip Kaczyński spotkanie zaowocowało pewnymi ustępstwami:

- Podczas spotkania wyraziłem nadzieję, że PKP wspólnie z mieszkańcami wypracuje satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że mieszkańcy budowali swoje domy mając łatwy dojazd do posesji i dzisiaj ten stan zostaje zaburzony. Dlatego jestem zadowolony z koncyliacyjnego podejścia PKP, które będzie prowadzić konsultacje zarówno z władzami jak i mieszkańcami, którzy są skłonni zrezygnować z kilku najniebezpieczniejszych przejazdów. W zamian pozostałe przejazdy kolejowe mogą zostać zmodernizowane tak by były nowoczesne i w pełni bezpieczne - mówi radny sejmiku wojewódzkiego Filip Kaczyński.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane