Polsko-Słowackie Święto Wsi w Brzeźnicy

12 września 2017 15:38:37

  W ramach Polsko-Słowackiego Święta Wsi obchodzono w Brzeźnicy tegoroczne Święto Plonów.

  

Polsko-Słowackie Święto Wsi w Brzeźnicy

  Mszę św. którą w intencji rolników celebrował biskup Grzegorz Ryś, poprzedziło poświęcenie placu i kamienia węgielnego pod budowę Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego w Brzeźnicy. Podczas Mszy św. poświęcone zostały wieńce dożynkowe.

   Po Mszy św. uczestnicy gminnego Święta Plonów w dożynkowym korowodzie przemaszerowali na Rynek w Brzeźnicy, gdzie w amfiteatrze odbyła się część oficjalna, a także artystyczna tegorocznych dożynek w gminie Brzeźnica.

  Organizatorem Polsko-Słowackiego Święta Wsi w gminie Brzeźnica było Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy, a partnerem tego wydarzenia była gmina Divina ze Słowacji.

  Współorganizatorami dożynkowych obchodów byli: wójt gminy Brzeźnica, Stowarzyszenie „Nowoczesna Gospodyni”, Koła Gospodyń Wiejskich, OSP oraz LKS „Nadwiślanka w Brzeźnicy.

   

  

  Polsko-Słowackie Święto Wsi zostało zorganizowane w ramach projektu „Polsko-Słowackiego roku obrzędów i zwyczajów w cyklu wydarzeń kulturalno-turystycznych”.

Patronat honorowy nad Gminnym Świętem Wsi sprawował wójt gminy Brzeźnica Bogusław Antos.

  Zgodnie ze staropolskim obyczajem, starostowie dożynek Beata i Mirosław Mądry przekazali okazały bochen chleba gospodarzowi dożynek wójtowi gminy Bogusławowi Antosowi.

  Z kolei zgodnie z ceremoniałem dożynkowym poszczególne Koła Gospodyń Wiejskich wręczyły wieńce oraz kosze dożynkowe gościom uczestniczącym w gminnym święcie plonów.

  W części artystycznej wystąpiły: zespół Czerwone Korale, działający przy CKiP w Brzeźnicy oraz przy Stowarzyszeniu „Nowoczesna Gospodyni”, zespół regionalny „Kumoszki”, oraz chór „Osieczanie” z Osieka, Kabaret z Nowych Dworów, Zespół Ludowy z Diviny oraz Kapela Ludowa Baciarka.Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane