Wydawnictwo Renoma

O Niezłomnych i wartościach najważniejszych

13 września 2017 17:04:59

  Po „Święcie Pułkowym” Starostwo organizuje kolejne patriotyczne wydarzenie. W niedzielę (17.09) w Wadowickim Centrum Kultury za pomocą słowa, muzyki, gry świateł i tańca zostanie opowiedziana historia przywracająca pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Wstęp wolny!  

  

O Niezłomnych i wartościach najważniejszych

  Do Wadowic ponad 80-osobowy amatorski zespół „JaNowego Teatru” (https://www.facebook.com/janowyteatr/) z Andrychowa zaprosił starosta wadowicki Bartosz Kaliński. To z jego inicjatywy w sali teatralno – kinowej WCK aktorzy tego teatru wystawią spektakl pt. „Polska dziś woła nas”. Opowiada on historię zgrupowania partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych VII Okręgu Śląskiego pod dowództwem kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”. W swoich szeregach skupiał on przede wszystkim młodych ludzi, którzy zapłacili najwyższą cenę za walkę o wolność naszej Ojczyzny. Jesienią 1946 roku podstępem wymordowano ponad stu z nich…

  

    Spektakl złożony jest z 11 scen. Z jednej strony ukazują one świat żołnierzy niepodległościowego podziemia i ich rodzin zmagających się po II wojnie światowej z narzuconą komunistyczną ideologią, a z drugiej strony środowisko tzw. nowej władzy – jej służalczość wobec sowieckiego najeźdźcy i bezwzględność. Sceny patriotyczne przeplatają się z tzw. scenami reżimowymi, co wyostrza i wzmacnia kontrast tych dwóch światów. Kontrast ten buduje też m.in. wykonywana na żywo muzyka, która poprzez powracające motywy ilustruje konflikt wartości.

  „„Polska dziś woła nas” to spektakl przywracający pamięć o Żołnierzach Wyklętych. To także apel o trwanie przy podstawowych wartościach: miłości do Boga, ojczystej ziemi, rodziny oraz opowieść o odwadze i honorze.

  Widowisko rozpocznie się w niedzielę (17.09) o godzinie 17:00 w Wadowickim Centrum Kultury (ul. Teatralna 1 – przyp. red.). Wstęp na spektakl wolny. Serdecznie zapraszam!” – starosta wadowicki Bartosz Kaliński.

  Patronat honorowy nad widowiskiem objął Metropolita Krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski, zaś patronat medialny: tygodnik katolicki „Gość Niedzielny”, miesięcznik kulturalny „WPiS”, wydawnictwo „Biały Kruk” oraz TVP Kraków.

  

Weź udział w wydarzeniu na Facebooku:

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane