Powiało w powiecie

6 października 2017 11:22:56

  Od wczoraj do dzisiaj rana zanotowano 59 zdarzeń związanych z silnymi wiatrami, jakie przeszły przez teren powiatu wadowickiego. Głównie skończyło się to połamanymi i zwalonymi drzewami na drogi.   Były też uszkodzenia linii energetycznej oraz uszkodzenia budynków mieszkalnych. Trwa akcja usuwania skutków wichury oraz wielkie sprzątanie.

  

Powiało w powiecie

  Silne, porywiste wiatry, które przeszły ostatniej nocy przez teren powiatu wadowickiego poczyniły szkody głównie w zakresie połamanych gałęzi i powalonych na ulice drzew, m.in. w Andrychowie, Wadowicach, Zygodowicach, Rokowie, Radoczy, Sułkowicach. Drzewa uszkodziły również linie energetyczne niskiego napięcia. W sumie odnotowano 59 zdarzeń związanych wystąpieniem silnych, porywistych wiatrów.

  W Tłuczani na drodze powiatowej kierowca nie zachował ostrożności, wpał do rowu i dachował. W Zygodowicach  drzewo powaliło się na jezdnię. W Wadowicach na Placu Kościuszki wiatr miotał namiotem ogrodowym. W Kalwarii Zebrzydowksiej wiatr powalił drzewo na drogę krajową, podobnie było w Radoczy, tam też drzewo wylądowało na krajówce. Również w Wadowicach, na Alei MB Fatimskiej silny wiatr powalił drzewo na jezdnię. W Rokowie drzewo uszkodziło linię niskiego napięcia, inne dzrzewo wylądowało natomiast na drodze. W Jaroszowicach także porywisty wiatr spowodował powalenie drzewa na drogę krajową. Powalone drzewo znalazło się też na drodze w Zawadce. Z kolei w Brodach drzewo uszkodziło linię energetyczną.

  

  Do zdarzenia doszło też w nocy w Andrychowie. W związku z zanikiem prądu przy ul. Dąbrowskiego, strażacy musieli uruchomić na jednej z posesji agregat prądotwórczy, aby zabezpieczyć ciągłość działania respiratora, pod którym był chory mieszkaniec. Po dwóch godzinach elektrownia przywróciła zasilanie w tamtym rejonie.

  

  Ofiarami porywistych wiatrów były również dwa budynki mieszkalne. W Radoczy arkusz blachy został oderwany z połaci dachowej, natomiast w Tłuczani wyrwane przez wiatr drzewo oparło się o budynek mieszkalny i stajnię, uszkadzając konstrukcję dachu.

    

Skutki spowodowane silnym wiatrem w Małopolsce:

    

 • ofiary śmiertelne: 0
 • ranni: 1 (mieszkaniec Bolechowic, leżących w gminie Zabierzów w powiecie krakowskim)– drzewo przygniotło samochód, w którym znajdował się mężczyzna.
 • awarie prądu: stan na godz. 8.00:
 • liczba stacji pozbawionych dostarczania energii elektrycznej: 354
 • szacunkowa liczba klientów pozbawionych dostarczania energii elektrycznej: 22727   (na godz. 24.00 było to ok. 81606 osób)
  • interwencje straży pożarnej: 551
  • stwierdzone wiatrołomy: 528
  • uszkodzone budynki mieszkalne: 23

(w tym, w 21 przypadkach został uszkodzony dach)

  

 • uszkodzone budynki gospodarcze: 10

(w tym, w 8 przypadkach został uszkodzony dach)

  

 • brak utrudnień w ruchu kolejowym

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

  Ostanio dodane