Wydawnictwo Renoma

Grzegorz hulał w powiecie

30 października 2017 12:20:36

  Strażacy oraz służby energetyczne usuwają skutki wizyty Grzegorza na terenie powiatu Wadowickiego. Do północy strażacy interweniowali 147 razy. Grzegorz uszkodził 17 budynków mieszkalnych oraz 5 zabudowań gospodarczych.

  

Grzegorz hulał w powiecie

  Skutki Orkanu Grzegorz, który przeszedł w niedzielę przez powiat wadowicki, dało się odczuć na terenie całego powiatu. Ofiarami huraganu padły głównie drzewa, które powalone niszczyły budynki mieszkalne i gospodarcze, zrywały linie energetyczne oraz tarasowały drogi. Strażacy, jak zwykle w takich przypadkach, mieli pełne ręce roboty. Do północy interweniowali 147 razy.  

  Na terenie powiatu wadowickiego odnotowano 17 uszkodzeń budynków mieszkalnych oraz 5 uszkodzeń budynków gospodarczych. W trzech przypadkach interwencje dotyczyły zalanych piwnic w budynkach mieszkalnych. W sumie do prowadzonych akcji ratunkowych zadysponowano 44 samochody strażackie z PSP Wadowice oraz 136 strażaków zawodowych. A akcjach uczestniczyli również strażacy ochotnicy. Łącznie ich udział zamknął się użyciem 152 wozów strażackich oraz udziałem 880 strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych.

  Obecnie trwają prace polegające na usuwaniu skutków huraganu. Z dróg i posesji usuwane są połamane drzewa i konary drzew, a służby energetyczne zajmują się usuwaniem awarii i przywracaniem prądu w sieciach energatycznych.

  

  Z kolei mieszkańcy apelują do władz lokalnych o przegląd drzewostanu na zarządzanych przez siebie terenach i usuwanie starych, schorownaych drzew oraz bieżące obcinanie suchych konarów drzew. Pozowli to zmniejszyć straty spowodowane połamanymi gałęziami i powalonymi drzewami podczas występujących coraz częściej na naszym terenie wichur, porywistych wiatrów i orkanów.

   

Sytuacja pogodowa w Województwie Małopolskim

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Małopolski następujące ostrzeżenia związane z sytuacją pogodową: meteorologiczne nr 119 – opady śniegu dla południowego subregionu z ważnością od godz. 21:00 dnia 29.10.2017 r. do godz. 23:00 dnia 30.10.2017r.

   

  Informacja o awariach energetycznych i skutkach sytuacji meteorologicznych

( stan na godz. 6:00 z dnia 30.10.2017):

- szacowana liczba osób bez prądu 3435,

- awarie dotyczą 58 stacji,

- najwięcej awarii jest w powiatach: limanowskim (747), gorlickim (469), suskim (334), nowosądeckim (331).
Planowane usunięcie awarii nastąpi do ok. 20:00.

    

  W Małopolsce nie ma osób poszkodowanych, natomiast ewakuowano 5 osób w Głogoczowie gmina Myślenice (zerwany dach wraz z wierzbą dachową). Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne.

    

Informacja o sytuacji hydrologicznej:

Stany ostrzegawcze przekroczone są na wodowskazach:

- powiat oświęcimski: rzeka Wisła w Jawiszowicach (o 88cm), rzeka Soła w Oświęcimiu (o 51cm),

- powiat nowotarski: Rzeka Piekielnik w Jabłonce (o 4cm),

- powiat suski: rzeka Stryszawka w Suchej Beskidzkiej (o 1cm).

 
  Sytuacja hydrologiczna na rzekach stabilizuje się, poziom wody zaczyna opadać, liczba stacji z przekroczonymi stanami ostrzegawczymi będzie stopniowo maleć.

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane