Wydawnictwo Renoma

Potrójny jubileusz w Kalwarii Zebrzydowskiej

13 listopada 2017 19:45:15

  W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii Zebrzydowskiej miała miejsce ważna uroczystość. Starosta wadowicki Bartosz Kaliński odsłonił ufundowaną przez prof. Andrzeja Nowakowskiego tablicę z okazji 150-lecia „Sokoła” w Polsce oraz 130-lecia „Sokoła” w powiecie wadowickim.

  

Potrójny jubileusz w Kalwarii Zebrzydowskiej

  Dalsza część obchodów, uroczysta akademia odbyła się na sali gimnastycznej szkoły. Ważnym punktem był wykład prof. Andrzeja Nowakowskiego pt. Rola „Sokoła” w życiu Polski i Kalwarii Zebrzydowskiej. Głos zabrał również starosta Bartosz Kaliński.

- Tablica powstała dla upamiętnienia wszystkich członków „Sokoła” z naszego regionu. Na przykładzie działalności tego towarzystwa widać wyraźnie, iż u zarania polskiego sportu, poza upowszechnianiem wysiłku fizycznego, stał aspekt patriotyczny, niepodległościowy i wychowawczy – mówił starosta.

  Po akademii uczniowie klas wojskowych ZSiPO zaprezentowali pokaz musztry. Odbyła się również prezentacja książki Andrzeja Nowakowskiego o sporcie i „Sokole” w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Wadowicach.

  
  Oprócz starosty, w uroczystym odsłonięciu wzięli udział: wicestarosta Andrzej Górecki, przewodniczący Rady Powiatu Jan Gębala, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty, proboszcz parafii św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej ks. Wiesław Cygan, dyrektor szkoły Piotr Janusiewicz oraz prof. Andrzej Nowakowski.

  
  Jubileusz Sokoła połączony był z kolejną odsłoną tegorocznych obchodów 400-lecia Kalwarii Zebrzydowskiej.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane