Wydawnictwo Renoma

Patriotyzm po harcersku

14 listopada 2017 10:17:48

  10 listopada br. 51. Drużyna Harcerska „Wędrownicy” im. Tadeusza Kościuszki  przygotowała dla uczniów ZSP w Brzeźnicy harcerski, patriotyczny kominek z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 

  

Patriotyzm po harcersku

  Po odśpiewaniu pieśni obrzędowych i zapaleniu kominkowych świec przez druhnę przyboczną Wiktorię, druhnę Anastazję i druha Szymona, drużynowy wygłosił gawędę o najmłodszym kawalerze Orderu  Virtuti Militari – Antosiu Petrykiewiczu – jednym z Orląt Lwowskich, który oddał swe młode życie walcząc za Ojczyznę.

  Część właściwą kominka wypełniło przypomnienie ważnych wydarzeń historycznych dziejących się w ciągu 123 lat niewoli i wykonanie na oczach widzów spontanicznej gazetki. Wiersze i rozważania przeplecione zostały okolicznościowymi pieśniami. Duże wrażenie wywarł na odbiorcach druh Szymon, śpiewając przepięknie utwór „Biały krzyż”.

  Na koniec czekała widzów niespodzianka – zadanie do wykonania przez cztery wybrane z publiczności osoby – ułożenie z puzzli portretu marszałka Józefa Piłsudskiego. Przy dźwiękach znanej piosenki „Kocham Cię, Polsko” polecenie zostało szybko wykonane. Na zakończenie kominka odśpiewano pieśni obrzędowe, zawiązano krąg, puszczono iskierkę przyjaźni i tradycyjnym „Czuwaj” zakończono całą uroczystość.

  W taki też sposób wypełniamy zadania projektu pt. "Poznajemy bohaterów - śladami żołnierzy niezłomnych" i chcemy pamiętać o tych, którzy zginęli, abyśmy my mogli żyć w wolnej Polsce. Przyświecają nam słowa wieszcza Adama Mickiewicza : „Jeśli zapomnę o Nich, Ty Boże na Niebie zapomnij o mnie!”

    

  11 listopada br. Drużyna uczestniczyła  w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości , które odbywały się w Brzeźnicy. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kościele parafialnym, potem wszyscy przeszli pod pomnik przed urzędem gminy.

  Tam wystawiliśmy wartę honorową i rozdaliśmy przybyłym na uroczystość gościom zrobione przez nas kotyliony. Potem nastąpiło składanie wiązanek i zniczy przez przybyłe na uroczystość delegacje. My również złożyliśmy znicze, aby upamiętnić bohaterów z naszej „Małej Ojczyzny” i ocalić ich od zapomnienia. Tak oto wypełniliśmy naszą harcerską powinność wobec Ojczyzny.

  Projekt pt. "Poznajemy bohaterów - śladami żołnierzy niezłomnych" sfinansowany ze środków Fundacji PZU.

 Małgorzata Herzyk

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane