Widowisko patriotyczne na zakończenie Jubileuszu 400-lecia Kalwarii

29 listopada 2017 10:36:04

  W minioną sobotę, 25 listopada br. odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Przedsięwzięcie to zamykało uroczyste obchody 400-lecia lokacji Kalwarii Zebrzydowskiej.

  

Widowisko patriotyczne na zakończenie Jubileuszu 400-lecia Kalwarii

  Koncert został zorganizowany z inicjatywy Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyna Ormantego, został wsparty finansowo przez Starostę Wadowickiego Bartosza Kalińskiego oraz  Zarząd Powiatu.

  Występ Zespołu zachwycił publiczność zgromadzoną w hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kilkudziesięcioosobowy zespół wraz z orkiestrą dał półtoragodzinny koncert pieśni patriotycznych, pokaz tańców narodowych, które razem prezentowały ważne wydarzenia z historii Polski i wychwalały zwycięstwa oręża polskiego.

  Repertuar prowadził słuchaczy przez kolejne epoki historyczne. Przepiękne stroje i wysoki poziom artystyczny występujących artystów to cechy charakterystyczne cenionego w Polsce i poza jej granicami Zespołu.

  Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego jest największą instytucją artystyczną w polskim wojsku, w Kalwarii Zebrzydowskiej zaprezentował spektakularne widowisko patriotyczno-historyczne, którego równorzędną częścią, oprócz prawie trzydziestu utworów wykonywanych przez solistów, chór i orkiestrę, były występy baletu zespołu.

  Niezwykłe wrażenia potęgowały kostiumy: odtworzone z niezwykłym pietyzmem, a równocześnie przykuwające wzrok wspaniałymi kolorami. Najbardziej znane piosenki: „Mazurek trzeciego maja”, „Marsz pierwszej brygady” , „Pałacyk Michla” czy „Czerwone maki”, które wielu nuciło wraz z zespołem, przeplatały się z tymi mniej znanymi, a równie wzruszającymi i ważnymi w polskiej historii.

  Ta muzyczna podróż była tym bardziej interesująca, że kolejne okresy historyczne poprzedzało wprowadzenie, będące swoistym komentarzem do piosenek. To był niezwykły wieczór, pełen emocji i artystycznych wzruszeń.

  Na widowni zasiadło blisko trzysta osób. Na zakończenie Burmistrz podsumował rok kończący obchody Jubileuszu 400-lecia Kalwarii Zebrzydowskiej, dziękując wszystkim zaangażowanym w działania partnerom.

{{gallery_44676}}

  Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu wielu partnerów pośród których należy wymienić: Starostę Wadowickiego Bartosza Kalińskiego wraz z Zarządem Powiatu Wadowickiego, sponsorów – Firmę Ryłko, EnergyLandia, Mebloform, Kamax, Bioeco by ARKA, PilPol, Krakowski Bank Spółdzielczy, Centrum Medyczne Warmuz, Bank Spółdzielczy w Kalwarii Zebrzydowskiej, firmę Filipiak, GS „Samopomoc Chłopska” oraz Opax. Gospodarzem miejsca była Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 im. Mikołaja Zebrzydowskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Pomocy organizacyjnej udzielili także druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Kalwaria Zebrzydowska. Organizatorem wydarzenia była Gmina Kalwaria Zebrzydowska oraz kalwaryjskie Centrum Kultury, Sportu i Turystyki.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane