Harcerski dzień braterstwa „Patrz szerzej!”

1 marca 2018 18:28:16

  Dwieście zuchów, harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Andrychów. Cztery gry pełne kreatywnych aktywności. Dwóch jubilatów i jedna uroczystość. Dzień Myśli Braterskiej.

Harcerski dzień braterstwa „Patrz szerzej!”

  Tegoroczne obchody Dnia Myśli Braterskiej odbyły się w sobotę, 24 lutego 2018 roku, w Liceum Ogólnokształcącym w Andrychowie. DMB to święto przyjaźni obchodzone 22 lutego – w dniu urodzin założyciela skautingu, Roberta Baden-Powella oraz jego żony, Olave – przez wszystkich skautów na całym świecie. Harcerskie wydarzenie odbyło się pod hasłem „Patrz szerzej! Wczoraj. Dziś. Jutro.” i zachęcało do zwracania uwagi na drugiego człowieka i czynienia dobra każdego dnia. Zuchy i harcerze spędzili ten czas na wykonywaniu różnorodnych aktywności dostosowanych do ich wieku.

     Cała fabuła obchodów DMB miała miejsce w roku 2056. Wehikuł czasu przeniósł wszystkich uczestników do przyszłości, po czym zepsuł się, co przeszkodziło w powrocie do rzeczywistości.

     Najmłodsza z grupa wiekowa, zuchy, musiała nawiązać kontakt z UFOludkami, żyjącymi na ziemi w roku 2056. Stworzenia te posiadały wiedzę, jak naprawić wehikuł i umożliwić dzieciom powrót do teraźniejszości. Warunkiem uzyskania tych niezbędnych informacji było rozwiązanie wszystkich przygotowanych przez UFOludki zadań oraz podpisanie „Paktu przyjaźni”.

     Pozostałe piony metodyczne, czyli harcerze, harcerze starsi oraz wędrownicy, musieli zmierzyć się z upadkiem podstawowych wartości takich jak miłość, patriotyzm, rodzina czy przyjaźń. Próbowali swoich sił podczas gry miejskiej. Przy pomocy specjalnej aplikacji na smartfony „Actionbound” i kodów QR wykonywali poszczególne zadania, które rozmieszczone były na terenie całego miasta. Ich lokalizacje były udostępniane dopiero po wykonaniu poprzedniego zadania, wymagającego wszechstronnej wiedzy z zakresu historii, wiedzy ogólnej, ale także kreatywności. Punktowymi byli ludzie mieszkający w 2056 roku, którym uczestnicy pomagali przypomnieć sobie istotę utraconych wartości.

     Na ostatnim punkcie gry wszyscy uczestnicy dowiadywali się, że w 2056 roku jedynym źródłem energii jest Energia Pozytywna, która zrewolucjonizowała świat i zasila całą Kulę Ziemską. Sam wehikuł wymaga sporej dawki Energii, dlatego zuchy i harcerze muszą jednocześnie „wyprodukować” ogromną dawkę endorfin. Z tego powodu każda drużyna uczyła się układu tanecznego, by na końcu zatańczyć go wspólnie w 200 osób. Sposób okazał się skuteczny i wehikuł zadziałał, przenosząc wszystkich z powrotem do 2018 roku.

  Zwieńczeniem imprezy był apel Hufca ZHP Andrychów, podczas którego podsumowano gry i nagrodzono zwycięskie drużyny w poszczególnych kategoriach wiekowych przechodnim pucharem Dnia Myśli Braterskiej. Mistrzowską Gromadą Zuchową została 14 GZ „Uciekające Kurczaki”. Tytuł Mistrzowskiej Drużyny Harcerskiej po raz trzeci z rzędu zdobyła 3 WDH „Pogoria”. We współzawodnictwie drużyn starszoharcerskich zwyciężyła 32 DStH „What happend?”. Na szczeblu drużyn wędrowniczych I miejsce zajęła 1 WDH „TyBryk”. Wielkie brawa dla zwycięzców!

     Serdecznie dziękujemy Panu Pawłowi Mrzygłodowi, Dyrektorowi Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie, za wypożyczenie budynku szkoły. Jesteśmy wdzięczni, że dzięki Pana uprzejmości rokrocznie możemy organizować hufcowe obchody Dnia Myśli Braterskiej, tym samym stwarzając zuchom i harcerzom Hufca ZHP Andrychów warunki do wszechstronnego rozwoju i niezapomnianej, bezpiecznej zabawy.

      Choć Dzień Myśli Braterskiej wypada tylko raz w roku, naszą harcerską misją jest nieustanne patrzenie szerzej i rozprzestrzenianie przyjaźni każdego dnia!

 

odkr. Bartłomiej Leśniak

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane