Artykuł archiwalny

Wernisaż na 100-lecie urodzin Karola Pustelnika

7 kwietnia 2018 13:03:00

  W Wadowickim Centrum Kultury otwarto wystawę prac związanego z Wadowicami wybitnego artysty Karola Pustelnika. Wernisaż wystawy zbiegł się z przypadającą na 9 kwietnia setną rocznicę jego urodzin.

  

Wernisaż na 100-lecie urodzin Karola Pustelnika

  W sali wystawienniczej Wadowickiego Centrum Kultury możemy podziwiać prace wadowickiego artysty Karola Pustelnika. W piątek 6 kwietnia br. odbył się wernisaż wystawy jego prac. Otwarcie wystawy poprzedziło przypadającą na 9 kwietnia br. setną rocznicę urodzin tego wybitnego artysty. Kuratorem wystawy jest Zbigniew Bury.

  Wybrane na wystawę obrazy olejne, akwarele i rysunki - jedne z najlepszych prac Karola Pustelnika - pochodzą ze zbiorów rodziny artysty, a oficjalnego otwarcia wystawy dokonała jego córka Elżbieta Józefiak.

- Mimo, że upłynęło już wiele lat od powstania tych prac, to ciągle zmuszają one widza do refleksji. Ich specyficzny klimat jest pełen akceptacji i zrozumienia dla ludzkiej trudnej i zawikłanej natury. Jednocześnie artysta zmusza do myślenia, szukania własnej interpretacji tych obrazów. Zarówno płótna wielkoformatowe, jak i subtelne akwarele pokazują, jak umiejętnie Karol Pustelnik potrafił żonglować różnymi konsekwencjami i technikami artystycznymi, posługiwać się różnymi zapożyczeniami z kultury po to, by stworzyć dzieła uniwersalne, ponadczasowe, a jednocześnie w dalszym ciągu bardzo współczesne i nowoczesne. I na tym właśnie polega wyjątkowość prezentowanych dzieł - pisze w katalogu do wystawy wnuczka artysty Magdalena Dąbrowska.

   

Zobacz również relację z wernisażu w BWA: 

Wystawa prac Karola Pustelnika

  

  Karol Pustelnik urodził się 9 kwietnia 2018 roku we Frydrychowicach koło Wadowic. Przed wojną rozpoczął naukę w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie gdzie zdał egzamin dojrzałości. Dalsze studia przerwał wybuch wojny, ale po jej zakończeniu kontynuował studia na krakowskiej ASP gdzie uzyskał dyplom na wydziale konserwacji i dzieł sztuki. Malarstwo Karol Pustelnik studiował u prof. Tadeusza Kantora, uzyskując zawsze oceny bardzo dobre.

  W 1958 r. Karol Pustelnik został członkiem elitarnej Grupy Krakowskiej i uczestniczył w jej licznych prestiżowych wystawach, tak w kraju jak i za granicą. Indywidualnie swoje prace prezentował m.in. w Krzysztoforach (1969), krakowskiej galerii "Desa" (1980, 1984), bielskiej BWA (1985) a także w Wadowicach (m.in. 1980, 1987, 1995, 2001, 2007). Zmarł w Wadowicach w 2010 r.

{{gallery_44704}}

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Ostanio dodane