Obywatel Wadowic

24 maja 2018 00:38:06

  W siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej otwarto wystawę poświęconą doktorowi Józefowi Sołtysikowi. - Nie zniszczyła dziadka I wojna światowa, nie zniszczyli go Niemcy, nie zniszczyli go nawet Rosjanie... Kto dziadka zniszczył? A no nasza władza ludowa, chyli PZPR - mówiła podczas wernisażu Ewa Ryks, wnuczka dra Józefa Sołtysika.

  

Obywatel Wadowic

  Staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej w Czytelni Mieszczańskiej otwarta została wystawa biograficzna „Doktor Józef Sołtysik - Obywatel Wadowic”.

  W wernisażu wystawy, który odbył się 22 maja br., uczestniczyło sporo przybyłych gości, a wśród nich przedstawiciele rodziny dra Józefa Sołtysika, m.in. jego wnuczki: Ewa Ryks - córka Krystyny Sołtysik (najstarszej córki dra Józefa Sołtysika oraz Grażyna Grymek, córka Zdzisława Sołtysika.

  Wystawa powstała ze zbiorów będących w posiadaniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej. Gości przywitał i spotkanie prowadził prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej Zbigniew Jurczak.

  

  

  O życiu swojego dziadka i jego społecznikowskiej postawie opowiedziała uczestnikom wernisażu Ewa Ryks, wnuczka dr Józefa Sołtysika.

- Z mojej wiedzy wynika, że w czasie II wojny światowej mój dziadek ratował ludzi, w takiej komórce AK-owskiej -  mówiła podczas wernisażu Ewa Ryks, która zapowiedziała, że podejmie działania pozwalające dotrzeć do dokumentów, które poświadczyłyby, że dr. Józef Sołtysik podczas II wojny światowej ratował Żydów.

- Nie zniszczyła dziadka I wojna światowa, nie zniszczyli go Niemcy, nie zniszczyli go nawet Rosjanie, którzy palili u nas w domu, w każdym pokoju na parkiecie było ognisko. Kto dziadka zniszczył? A no nasza władza ludowa, chyli PZPR - mówiła Ewa Ryks.

  

  

  W drugiej części wernisażu Janusz Ślesak, były poseł na Sejm RP, na kanwie postaci dra Józefa Sołtysika - obywatela Wadowic, dał wykład na temat świadomości obywatelstwa.Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane