Silni Niepodległą

18 czerwca 2018 09:27:18

  W ubiegły weekend, 8-10 czerwca 2018 roku, odbył się XXI Zlot Drużyn Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP pod hasłem „Silni Niepodległą”. Blisko 350 zuchów, harcerzy i instruktorów świetowało 100-lecie Odzyskania Niepodległości, ale także Rok Harcerstwa w Polsce.

  

Silni Niepodległą

  Przez trzy dni uczestnicy brali udział w wielu aktywnościach. Zlot rozpoczęły piątkowe apele powitalne, jeden w Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej, drugi w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Wadowicach. W tych szkołach zakwaterowni byli uczestnicy Zlotu. Wieczorem, tego samego dnia, odbyło się  ognisko hufcowe przy Klasztorze Karmelitów na Karmelu. Na ognisku prezentowane były piosenki, pląsy i gawędy nawiązujące do hasła zlotowego.

  Kolejny dzień rozpoczął się grami terenowymi, ale także warsztatami hobbystycznymi prowadzonymi przez pasjonatów rękodzieła, tańca i innych dziedzin. Podczas programu dziennego harcerze poznawali słynnych Polaków i ich dokonania, przypominali sobie ważne wydarzenia z historii i zapoznawali się z ciekawostkami dotyczącymi naszego kraju. W planie były również odwiedziny Muzeum Miejskiego i niezwykłe spotkania z kombatantami. Harcerze przeprowadzli także sondę miejską wśród przechodniów na temat współczesnego patriotyzmu i postrzegania niepodległosci przez mieszkańców Wadowic.

  Odpowiedzi na zadawane pytania można było przeczytać na wystawie prezentowanej przy Placu Solidarności. Tam wisiały plakaty przygotowane przez każdą z gromad i drużyn, a było ich na zlocie ponad trzydzieści.  W pobliżu Pomnika Katyńskiego działał także okolicznościowy fotopunkt, gdzie dzieci i młodzież wykonywali zdjęcia portretowe z atrybutami żołnierskimi, stylizowane na starą fotografię. Kulminacyjnym punktem Zlotu był happening na Rynku. O 19:30 zlotowicze ubrani w białe i czerwone koszulki oddtańczyli poloneza, tradycyjny polski tanie, a potem rozwinęli ponad stumetrową flagę Polski z którą przemaszerowali ulicami Wadowic na Plac Solidarności. Dzień zamknął Festiwal Piosenki Polskiej połączony z patriotycznym karaoke. Zostały przygotowane specjalne śpiewniki, a każda drużyna zaprezentowała wcześniej wylosowaną piosenkę patriotyczną. Wspolne śpewanie trwało do późnego wieczora.

  W niedziele uczestnicy Zlotu wzieli udział w mszy świętej w kościele św. Piotra, a po niej odbył się apel podsumowujący trzy harcerskie dni w Wadowicach. Kolejny Zlot Drużyn Hufca przeszedł do historii, ale mieszkańcy na pewno długo będą wspominali biało-czerowny rynek wypełniony zuchami i harcerzami celebrującymi odzyskanie niepodległości z uśmiechem i radością. W zlocie udział wzięły drużyny m.in. z Wadowic, Suchej Beskidzkiej, Zatora, Kalwarii Zebrzydowskiej, Mucharza, Brzeźnicy, Stanisławia Dolnego, Podolszy, Frydrychowic.

Phm. Sonia Knapczyk
Hufiec Ziemi Wadowickiej

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane