Wyjątkowa konferencja w Muzeum Miejskim

5 grudnia 2018 20:33:35

  Czy mieszkańcy Wadowic przestrzegają  tradycji, jak wygląda współczesny rok obrzędowy, czy pojawiają się jakieś nowe zwyczaje, których nie znały nasze prababcie i czy można mówić o wyjątkowej duchowości papieskich Wadowic? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo na konferencji, którą organizuje muzeum miejskie w sobotę 8 grudnia o godz. 10.00. w budynku na ul. Kościelnej 4.

  

Wyjątkowa konferencja w Muzeum Miejskim

  Konferencja jest częścią większego projektu badawczego, który realizuje muzeum przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez ponad rok aktywna grupa lokalnych badaczy-pasjonatów pod opieką kadry naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadziła badania terenowe, które obejmowały m.in.: ponad 60 wywiadów etnograficznych, obserwacje terenowe oraz dokumentacje fotograficzną i nagraniową. Podczas konferencji osoby te przedstawią swoje odkrycia badawcze, podzielą się wrażeniami z obserwacji i wywiadów oraz zaprezentują zebrany materiał. Prelegenci: Anna Brusik, Jolanta Godzik, Marta Dybczyk, Aleksandra Sarnecka, Anna Michalik, Łukasz Korzeniowski, Emilia Miodońska i Iwona Kosowska opowiedzą m.in.: o  tradycyjnych śpiewach majówkowych, Wadowickiej Pieszej Pielgrzymce do Częstochowy, Ekstremalnej Drodze Krzyżowej i kulcie św. Jana Pawła II wśród społeczności internetowych.

  O  godz. 12.30  spotkanie uświetni wykład pt.: Gody czyli polskie tradycje świąt Bożego Narodzenia” przygotowany przez Małgorzatę Oleszkiewicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Kolejne działania w ramach projektu zaplanowane są na przyszły rok i obejmują: nakręcenie filmu dokumentalnego, wydanie publikacji oraz otwarcie wystawy czasowej prezentującej kolekcję zebraną podczas badań.

   

Program konferencji – 8 grudnia 2018

10.00 – Otwarcie konferencji

Wystąpienia: dr Łucja Piekarska-Duraj, Magdalena Zych, Joanna Pytlowska-Bajak

10.30 – 12.15 – Referaty uczestników projektu (przerwa kawowa 11.15-11.30)

12.15 – Podsumowanie i dyskusja

12.30 – Wykład Magdaleny Oleszkiewicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie pt.:„Gody czyli polskie tradycje świąt Bożego Narodzenia”.

13.15 – Zakończenie konferencji

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane