Powstaje Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Terapeutyczne

29 stycznia 2019 18:15:35

  Od ponad półtora roku w Wadowicach powstaje Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Terapeutyczne. Jego otwarcie może nastąpić już latem, do czego dąży Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych Dać Szansę. To największe przedsięwzięcie w historii tej organizacji, ale w ostatnich miesiącach nie zabrakło nowych projektów.

   

Powstaje Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Terapeutyczne

  14 stycznia minęło 16 lat od zarejestrowania Dać Szansę w KRS. Początkowo Stowarzyszenie korzystało nieodpłatnie z niewielkiej sali w internacie przy ulicy Zegadłowicza. Dziś wynajmuje 10 pomieszczeń w różnych częściach miasta. W bliskiej pespektywie jest przeprowadzka do trzykondygnacyjnego Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Terapeutycznego o powierzchni 1000 m kw. Z myślą o budowie tej placówki została zakupiona działka przy ul. Kochanowskiego, w sąsiedztwie jednego z marketów.

Mamy pod opieką ponad 400 dzieci niepełnosprawnych, wspieramy je kompleksowo. Rozwiązujemy problem powiatu wadowickiego w zakresie rehabilitacji zdrowotnej i społecznej. W naszej strukturze działa Niepubliczna Poradnia Psychologiczna, która realizuje wczesne wspomaganie dla 280 dzieci − mówi Bogumiła Jończyk, prezes Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych Dać Szansę.

  

Zgodnie z planem

Za realizację inwestycji odpowiada firma budowlano-instalacyjna Gabriela Fryca z Ryczowa. Została wybrana przez Stowarzyszenie w czerwcu 2017 r. Wkrótce po tym rozpoczęła prace podzielone na 3 okresy (http://naszesprawy.eu/edukacja/13173-czas-dac-szanse-cert-nabiera-ksztaltow.html).  

  Plan na drugie półrocze 2017 r. zakładał stan surowy zamknięty, czyli budynek z dachem, oknami i drzwiami. Na kolejny rok przewidziane były roboty wykończeniowe wewnątrz, m.in. tynki, wylewki, a także instalacje elektryczna, wodno-kanalizacyjna oraz centralne ogrzewanie. Projekt zakładał też wykonanie przyłączy.

Częściowo została zrobiona wewnętrzna wentylacja mechaniczna, której koszt wynosi ok. 500 tys. zł. Mamy jeszcze elewację zewnętrzną. Budynek jest w zaawansowanym stanie, a część terenu wyrównano. Inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem, a nawet wykonaliśmy więcej – opisuje Bogumiła Jończyk.

  Plan na nadchodzące miesiące zakłada przede wszystkim zakończenie prac związanych z wentylacją, a także utwardzenie całego terenu. Konieczne będą też inwestycje wewnątrz budynku. Obecnie nie ma płytek i armatury w łazienkach, podłóg w gabinetach czy wyposażenia.

Rozliczenie projektu ma nastąpić do końca tego roku. Jednak do nowego miejsca chcemy się wprowadzić od września. Wiele zależeć będzie od środków finansowych, a tych nam jeszcze brakuje – podkreśla prezes Stowarzyszenia.

Pomocny kredyt

Ok. 4,2 mln zł – to szacunkowe koszty budowy CERT, wskazane jeszcze przed rozpoczęciem robót. Dziś wiadomo, że będą wyższe. Ma to związek m.in. z rozłożeniem inwestycji na 3 okresy rozliczeniowe i zmieniającymi się cenami.

Prace w 2017 r. pochłonęły ok. 1,35 mln zł. Po 50% środków pochodziło z oszczędności Stowarzyszenia i dofinansowania z PFRON-u. Na działania w kolejnym roku Fundusz przyznał mniejsze wsparcie, tj. 44%, czyli ok. 530 tys. zł. Dać Szansę sięgnęło po resztę swojego kapitału i zaciągnęło preferencyjny kredyt w wysokości 1,456 mln zł. Przyznała go Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, a spłata rat przewidziana jest na 20 lat.

Środki z MARR-u bardzo nam pomogły. Teraz czekamy na decyzję PFRON-u o wysokości dofinansowania na 2019 r., ona prawdopodobnie zapadnie wiosną. Obecnie musimy ponosić koszty inwestycji z własnych środków, w czym pomaga nam właśnie kredyt. Nie mamy pieniędzy na wyposażenie, a na nie potrzeba 400-500 tys. zł − informuje Bogumiła Jończyk.

Stowarzyszenie zabiega o wsparcie sponsorów. Ponadto prowadzi akcję „Buduj razem z nami”. W jej ramach można kupić online cegiełki (więcej szczegółów na:  http://dacszanse.pl/). Datki są zbierane również podczas różnych imprez. Nie brakuje też młodych par, które zamiast kwiatów, proszą o wpłatę na CERT.

Nowe możliwości

Budowa Centrum jest olbrzymim przedsięwzięciem, ale Dać Szansę skupia się nie tylko na nim. 1 lutego minie rok od rozpoczęcie działalności Spółdzielni Socjalnej Amicus, założonej wspólnie z Fundacją Rozwoju Lokalnego Równać Szanse.

Nie ukrywam, że to był strzał w dziesiątkę. Ona daje pewną stabilność pracownikom, a mamy konserwatora, kierowcę czy sprzątaczkę. Myślimy o wprowadzeniu usług opiekuńczych i działalności rehabilitacyjnej. Na razie tego nie robimy, bo nie mamy warunków lokalowych i skompletowanej załogi. To przyszłościowa sprawa, bo takie usługi będą potrzebne – mówi Bogumiła Jończyk.

Od października Dać Szansę prowadzi bezpłatną wypożyczalnię rowerów trójkołowych. Do jej otwarcia doszło dzięki współpracy nawiązanej z Fundacją Eco Textil. Oferta skierowana jest do podopiecznych Stowarzyszenia. Do dyspozycji chętnych jest 7 rowerów w trzech rozmiarach.

- Teraz mamy okres zimowy, ale od kwietnia będziemy promować wśród rodziców, żeby sobie wypożyczyli. Kupno jest sporym kosztem, więc lepiej na początku spróbować, czy dziecko zechce w ogóle jeździć – opisuje prezes Stowarzyszenia.

Autor: Marcin Gazda

Źródło: „Nasze Sprawy”
www.naszesprawy.eu

    

  Prosimy bardzo o wsparcie w postaci 1 % lub zakupu cegiełek przez stronę  http://dacszanse.pl/wspomoz-daj-szanse lub zorganizowanie zbiórki na Facebooku.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane