Pielgrzymkowe wspomnienia w wadowickim samorządzie

18 maja 2019 21:01:04

  Nadzwyczajna Uroczysta VIII Sesja Rady Miejskiej w Wadowicach zwołana została z okazji 99. rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II. 

  

Pielgrzymkowe wspomnienia w wadowickim samorządzie

  Podczas sesji, prowadzonej przez przewodniczącego Rady Miejskiej Piotra Hajnosza, wspominano dwie pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Wadowic, tę pierwszą sprzed 40 lat oraz tę ostatnią, sprzed 20 lat.

  O atmosferze końca lat 70-tych i pierwszej wizycie Papieża Polaka, Wadowiczanina Jana Pawła II w Wadowicach 7 czerwca 1979 roku opowiedziała wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Wadowicach Maria Zadora. Starsi mieszkańcy Wadowic i okolic dobrze pamiętają tamten dzień, kiedy to komuniści w zakładach pracy, biurach i instytucjach zabronili pracownikom w tym dniu brać urlopy, zabroniono wychodzić na przepustki. Według planów komunistów, mieszkańcy Wadowic i okolic mieli w tym dniu przebywać w swoich zakładach pracy, a tylko nieliczni, w tym  świta partyjna, mieli witać papieża. Wszystkie te plany się posypały, mieszkańcy tłumnie w tym dniu albo nie przyszli do pracy, albo samowolnie opuścili zakłady pracy i spontanicznie zjawili się w centrum Wadowic, nie bacząc na to, że następnego dnia mogą mieć kłopoty w pracy. Kilkanaście tysięcy mieszkańców, wbrew komunistycznej wierchuszce, wypełniło wadowicki rynek oraz przyległe ulice, witając swojego Największego Rodaka, Papieża Jana Pawła II. to był jedne z najbardziej niezwykłych dni w Wadowicach.

   

  

  Z kolei swoimi wspomnieniami z przygotowań i przebiegu Koronacji Matki Bożej Nieustającej Pomocy podczas trzeciej i ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Wadowic podzielił się z radnymi ks. infułat Jakub Gil, który wówczas był proboszczem papieskiej parafii.

  Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach w 16 czerwca 1999 roku do końca była niewiadoma. Dzień wcześniej Ojciec Święty się rozchorował, 15 czerwca 1999 roku nie wziął udziału we Mszy św. na krakowskich Boniach, nie uczestniczył też  w wieczornych Nieszporach w Gliwicach. Jak wspomina ks. infułat Jakub Gil, w tamtym dniu wadowicka bazylika była wypełniona wiernymi, którzy cały dzień modlili się o zdrowie papieża. I się wymodlili. 16 czerwca 1999 roku późnym popołudniem do Wadowic przyleciał helikopterem Ojciec Święty Jan Paweł II. Do dziś wspominamy tę niepowtarzalną atmosferę ostatniego spotkania naszego papieża z mieszkańcami na wadowickim rynku.

- Obchodząc dzisiaj 99. rocznicę urodzin naszego najwybitniejszego Rodaka Ojca Świętego Jana Pawła II musimy dać świadectwo jako samorząd Jego rodzinnego miasta. Nie możemy pozwolić – Non possumus – Nie możemy pozwolić na deprecjonowanie dokonań Papieża Polaka! Kardynałowie, a wcześniej komisja teologiczna zbadała heroiczność Jego cnót. Podważanie tych ocen jest niegodne. Jako Polacy wiele zawdzięczamy świętemu Janowi Pawłowi II. Bez niego komunizm w Polsce 30 lat temu nie upadłby! I tak jak walczyli radni poprzedniej kadencji na czele z radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego Filipem Kaczyńskim o nierugowanie symboli papieskich z herbu Wadowic, tak my dzisiaj musimy walczyć o niedeprecjonowanie roli i znaczenia Ojca Świętego Jana Pawła II w historii naszego miasta, w historii naszego kraju, w historii Świata. Każdego dnia musimy dawać świadectwo jako radni papieskiego miasta. I o to w przededniu rozpoczęcia roku jubileuszowego stulecia urodzin Ojca Świętego bardzo Was proszę - powiedział na zakończenie tej części sesji przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach Piotr Hajnosz.

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane