Ratuj rzeki i wejdź do wody!

11 lipca 2019 10:11:45

  W całej Europie dziesiątki tysięcy ludzi będą wchodzić do rzek i jezior 14 lipca, w niedzielę, o godz. 15.00, aby zamanifestować swoje zaangażowanie w ich ochronę. To wyraźny sygnał do polityków, że obywatelom zależy na czystych i żyjących rzekach. Trzeba robić więcej, by je chronić i przywracać naturze – z korzyścią dla ludzi i przyrody. Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki, WWF Polska i kolektyw Siostry Rzeki zapraszają każdego, komu leży na sercu los naszych rzek i jezior do włączenia się w europejską akcję BIG JUMP. 

  

Ratuj rzeki i wejdź do wody!

  „W tym roku wchodzimy do wody z przesłaniem zaprzestania niszczenia polskich rzek pod pozorem zapobiegania klęskom powodzi czy wysychania naszego kraju. Nie można w czasie zmiany klimatu korzystać z betonowych rozwiązań pogłębiających skutki gwałtownych opadów czy katastrofalnej suszy. Ochrona rzek przed dewastacją staje się naszym patriotycznym i obywatelskim obowiązkiem” mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja, koordynatora Big Jump w Polsce.

  Katastrofa klimatyczna, która jest faktem, wymaga nowatorskich środków adekwatnych do tej ekstremalnej sytuacji. Aby zatrzymywać wodę tam gdzie spadnie z deszczem potrzebne jest zaangażowanie instytucji rządowych, samorządów, biznesu oraz wszystkich Polek i Polaków. Tymczasem samorządy masowo wycinają zadrzewienia i zamieniają w betonowe pustynie kolejne obszary w Rozwadowie, Leżajsku, Krzeszycach i setkach innych miejscowości. Nielegalnie przegradza się Wisłę, bo brakuje wody do chłodzenia elektrowni Kozienice, a Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej forsuje anachroniczne projekty regulacji rzek, pamiętające czasy Gomułki i Gierka.

  „Co jeszcze musi się wydarzyć, abyśmy wszyscy się zorientowali, że sytuacja jest naprawdę dramatyczna?”– zastanawia się Jacek Engel z Koalicji Ratujmy Rzeki. I zadaje retoryczne pytania: „Dlaczego samorządy nie odtwarzają powierzchni przepuszczalnych i terenów zielonych? Dlaczego wodochłonnego otwartego systemu chłodzenia elektrowni Kozienice nie zastępuje się systemem zamkniętym? Dlaczego, wreszcie, nie zakopie się tych hydrotechnicznych trupów projektowych, zwiększających ryzyko powodzi i potęgujących suszę?”.

  

  Każdy, może dołączyć do akcji BIG JUMP i wejść do wody w najbliższej okolicy, a przynajmniej zanurzyć w niej dłonie czy stopy! Pokażmy swój sprzeciw wobec betonowania i kanalizowania Wisły, Odry i innych polskich rzek!

Po raz kolejny włączamy się do akcji BIG JUMP, ponieważ dzięki tej inicjatywie możemy dotrzeć do szerszej grupy osób i zwrócić ich uwagę na problem degradacji polskich rzek, źle zaplanowanych i niepotrzebnych inwestycji, a także prac hydrotechnicznych.

  Równocześnie, dzięki takiej akcji chcemy przypomnieć ludziom ile radości i piękna mogą nam rzeki dostarczyć, jeśli o nie właściwie zadbamy”– mówi Karolina Kukielska z WWF Polska.

ZORGANIZUJ WŁASNY BIG JUMP – ratuj z nami rzeki!

Swój symboliczny gest na rzecz ochrony polskich rzek może wykonać każda osoba, niezależnie gdzie się znajduje, nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem, a nawet w domu z miską wody. Zapraszamy do wejścia do wody całe rodziny, grupy przyjaciół, miłośników rzek, kajakarzy, żeglarzy, wędkarzy, artystów, działaczy społecznych, samorządowców, wszystkich, dla których rzeki są ważne! Jak zorganizować własny BIG JUMP? To proste!

  • Dołącz do wydarzenia BIG JUMP na FACEBOOKU Klubu Gaja.
  • Zaproś na wydarzenie rodzinę, przyjaciół, współpracowników, sąsiadów, zabierzcie ze sobą zwierzęta! Pobierz > plakat BIG JUMP
  • 14 lipca 2019 (niedziela), o godz. 15.00 wejdź do wody sam/sama lub ze znajomymi (wystarczy zanurzyć stopy lub dłonie). BIG JUMP można zorganizować wszędzie nawet nad basenikiem w ogrodzie czy na balkonie.
  • Zrób zdjęcie, nagraj film i umieść w swoich kanałach social media z #ratujmyrzeki #bigjump. Wyślij informacje (miejscowość, nazwa akwenu, ilości osób, zdjęcie, film) na adres .
  • Pamiętaj – bądź ostrożny nad wodą!
Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane