Teatr Młodych laureatem

22 grudnia 2019 13:14:02

  W gmachu Galerii Kordegarda przy Pałacu Prezydenckim w Warszawie reprezentanci Teatru Młodych im. Rudolfa Warzechy ze Stryszowa odebrali z rąk Dyrekcji Narodowego Centrum Kultury w Warszawie tytuł laureata konkursu ODKRYJ SWÓJ SKARB.

  

Teatr Młodych laureatem

  Młodzi stryszowianie od 13 lat promują swoje lokalne dziedzictwo. Za pomocą swojej działalności teatralnej, parateatralnej i prospołecznej popularyzują swój lokalny zabytek dwór w Stryszowie, zwracają uwagę mieszkańców na kościół parafialny i jego wyposażenie, na figury cmentarne, kapliczki przydrożne, które zaczęto otaczać szczególną opieką.

  Odnowili zwyczaj śpiewania majówek pod kapliczkami, uczą tańca ludowego i zaczęli wymianę informacji między pokoleniami w Stryszowie, bo w ich szeregach znajdziemy aktorów od 6-latków po 68-latka. Doprowadzili do skutku konserwację relikwiarza św. Jana Kantego w kościele parafialnym w Stryszowie, a także przekazali swoją nagrodę pieniężną za II Nagrodę Województwa Małopolskiego im. W. Orkana za promowanie idei regionalizmu na remont walącej się figury Chrystusa Nazareńskiego na cmentarzu w Stryszowie. Nikt im nie mówi, co MUSI SIĘ ZROBIĆ, aktorzy widzą problem i sami wychodzą z inicjatywą.

  

  Konkurs Narodowego Centrum Kultury „Odkryj Swój Skarb” na najciekawsze lokalne inicjatywy edukacyjno-kulturalne został ogłoszony 16 września br. Wnioski można było wypełniać drogą elektroniczną do 4 listopada. Do konkursu wpłynęły 203 zgłoszenia z całej Polski, w tym 17 z Małopolski. Teatr Młodych zajął 10 miejsce w Polsce, a jednocześnie ich wniosek był jedynym z Małopolski, który uzyskał tytuł laureata.

  W laudacji podkreślono bezinteresowną pracę Teatru, który łączy zamiłowanie do swojej wsi, tradycji i teatru, a przede wszystkim do drugiego człowieka. Kapituła Konkursu zwróciła uwagę na 3 spektakle dotykające tematu dziedzictwa lokalnego: „R.I.P.” (2016) opowiadający o historii wsi Stryszów, „VAS ELECTIONIS” (2017) o historii Parafii Stryszów i jej patrona i „CZY JĄ KOCHASZ” (2018) o stryszowskich drogach do wolności i niepodległości.

  

Z tej okazji gminny poeta Bogdan Haranek napisał na ich cześć strofę:

Rudolf Warzecha
w niebie się raduje
że Stryszowski Teatr
wspaniale triumfuje
z małej wiejskie sceny
wszystkim pokazali
że Teatr w Stryszowie
to ludzie wspaniali.

  

Obecnie aktorzy zapraszają do Stryszowa na jasełka, których premiera odbędzie się w salce parafialnej przy kościele 26.12 o godz. 15.00. Więcej informacji w plakacie.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane