Poszli zabijać Niemców, wcześniej ich bliscy tłuki ruskich

1 sierpnia 2020 21:10:44

  W Wadowicach upamiętniono 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości połączono z obchodami Święta 12 Pułku Piechoty, ustanowionego na cześć zwycięskiej bitwy stoczonej z bolszewikami przez żołnierzy 12 Pułku Piechoty z wadowickiego garnizonu.

  

Poszli zabijać Niemców, wcześniej ich bliscy tłuki ruskich

  1 sierpień na stałe wpisał się w dzieje narodu polskiego. W tym dniu 76 lat temu naród polski jeszcze raz stanął do heroicznej walki ze znienawidzonym niemieckim okupantem.

„Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. (IPN)

1 sierpnia wiąże się również ze Świętem 12 Pułku Piechoty. Ustanowione na część zwycięskiej Bitwy pod Leszniowem Pułkowe Święto rok rocznie obchodzone jest w Wadowicach wraz z obchodami kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego.

  Tak było i w tym roku. O godz. 17.00 na wadowickim rynku rozległy się syreny. Po wyciszeniu syren, delegacje kombatantów, parlamentarzystów, przedstawicieli samorządu powiatowego i gminy Wadowice oraz harcerzy złożyły wiązanki kwiatów pod Tablicą Pamiątkową wmurowaną na froncie bazyliki.  W rocznicowych uroczystościach uczestniczyli m.in. poseł na Sejm RP Filip Kaczyński, przewodnicząca Rady Powiatu Wadowickiego Zofia Kaczyńska, przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach Piotr Hajnosz, kombatanci, harcerze wadowickiego Hufca, mieszkańcy Wadowic.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane