2 kwietnia - to Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie

30 marca 2019 12:09:04

  Tego dnia organizacje zajmujące się i pomagające na co dzień osobom dotkniętym autyzmem, starają się przypominać o tym, że takie osoby żyją wśród nas, chcą przypominać o ich potrzebach, a także o tym, że ich odmienność, związana z autyzmem, to nie wszystko, co można o nich powiedzieć. Są jednymi z nas . Mają takie same prawa do godnego życia jak inni. Mają też uczucia !!!

  

2 kwietnia - to Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie

T  ego dnia również i w Andrychowie nie obejdzie się od różnego rodzaju akcji mających na celu solidaryzowanie się, a także walkę z dyskryminacją tych osób w społeczeństwie .

Dokładnie 2 kwietnia jak podaje Stowarzyszenie Otwórzmy Drzwi Na Świat Andrychów włączy się do ogólnopolskiego projektu „Bibliotekarzu zaprzyjaźnij się z osobą z autyzmem” prowadzonego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (SBP). 
Warsztaty bibliotekarzy, poprowadzi Pani Aleksandra Sztajerwald – uznana propagatorka wiedzy na temat autyzmu i podnoszenia jakości życia osób nim dotkniętych.

- To dla mnie ogromny zaszczyt, że udało się Nam akurat w ten szczególny dzień, bo w tym dniu przypada Światowy Dzień Autyzmu - mówi Patrycja K.

  Przeszkolone zostaną głównie biblioteki szkolne i publiczne działające na terenie Gminy Andrychów.
Bibliotekarze, którzy przejdą odpowiednie szkolenie i stosować będą zaproponowane zestawy pomocy (jakie zostaną im wręczone podczas szkolenia przez Stowarzyszenie), będą zgłoszeni do umieszczenia swoich bibliotek na ogólnopolskiej mapie miejsc przyjaznych autystom.

  

To nie wszystko !!!
Będą też oznaczeni specjalnym emblematem .
Przeszkolonych bibliotekarzy zostanie około 30 osób - zakończony certyfikatem ukończenia szkolenia .

- To ogromne wyróżnienie dla Gminy Andrychów, zwłaszcza, że takich miejsc jest jeszcze w Polsce stosunkowo niewiele - mówi Patrycja K.

  Głównym celem projektu jest przełamywanie barier osób ze Spektrum Autyzmu w dostępie do oferty kulturalnej i edukacyjnej oferowanej przez biblioteki  oraz podniesienie kompetencji bibliotekarzy w obsłudze tej grupy czytelników.
Według aktualnych danych szacuje się, że w Polsce zaburzenia autystyczne występują już u jednego na 150 dzieci.
Osoby te zazwyczaj są w normie intelektualnej, jednak występujące u nich zaburzenia komunikacji i nietypowe zachowania powodujące często niezrozumienie, negatywny odbiór społeczny doprowadza do wycofania społecznego.

- Już jako Komitet, a teraz Stowarzyszenie Otwórzmy Drzwi Na Świat mieliśmy i mamy na celu uspołecznianie i integrowanie tych osób. W ubiegłym roku organizowaliśmy marsz "Andrychów zaświeci się na niebiesko", w którym uczestniczyło ponad pół tysiąca osób,  głównie dzieci ze szkół, przedszkoli. Tworzyliśmy strefy dla osób niepełnosprawnych na koncertach i wydarzeniach kulturalnych w Powiecie. Teraz czas na edukację, zwłaszcza jeśli udało Nam się dołączyć do wspaniałego projektu, prowadzonego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i specjalistów w dziedzinie Autyzmu - mówi Patrycja K.

  

  Stowarzyszenie realizuje te szkolenie dzięki Projektowi "Likwidacja Barier funkcjonalnych-wspieram, wdrażam". Jest to projekt z konkursu ofert na realizację zadań publicznych Gminy Andrychów w 2019 r..

  

  Stowarzyszenie Otwórzmy Drzwi Na Świat w Andrychowie 2 kwietnia rozpocznie akcje solidaryzmu z osobami cierpiącymi na autyzm. Celem jest pomoc w zrozumieniu tego zaburzenia i uwrażliwienie innych na problemy dotkniętych nimi osób.
Czeka nas wiele wydarzeń .

  Już 2 kwietnia w rejonie Centrum Andrychowa - Rynek atrakcją będzie maskotka żółtego Dinusia Pimpusia ,dzięki uprzejmości Park Dinolandia z Inwałdu ,która przez parę godzin będzie rozdawała cukierki.

  W tym dniu również będzie otwarcie wystawy w Holu Urzędu Miasta. Pokonkursowa wystawa prac II Gminnego Konkursu  "Autyzm w niebieskim Świecie ". Konkurs trwa do 25 marca.

  Oczywiście organizatorzy zapraszają już na 2 Andrychowski Marsz "Andrychów zaświeci się na niebiesko " który odbędzie się już 24 kwietnia i zakończy się piknikiem na Placu Mickiewicza. Szczegóły już niebawem.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane