Uroczysta sesja wadowickiego samorządu

18 maja 2020 23:56:32

  Podczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Wadowicach zaprezentowano film o Jania Pawle II „Zawsze z nami byłeś, jesteś i będziesz” oraz wręczono okolicznościowe medale wybite z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły - Papieża Jana Pawła II.

  

Uroczysta sesja wadowickiego samorządu

  W dniu setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, 18 maja br. na Nadzwyczajnej Sesji zebrała się Rada Miejska w Wadowicach. Spotkanie radnych oraz zaproszonych gości w Wadowickim Centrum Kultury poprzedziło złożenie wiązanek kwiatów u stóp pomnika św. Jana Pawła II.

  Wiązanki kwiatów złożyli m.in. poseł na Sejm RP Filip Kaczyński, wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Iwona Gibas, burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach Piotr Hajnosz.

   

  Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej zaprezentowano film „Zawsze z nami byłeś, jesteś i będziesz” zrealizowanego przez Władysława Bieńka.

- 18 maja 1920 roku nikt nie spodziewał się, że to dziecko, które urodziło się po południu tego dnia zostanie najwybitniejszym Synem Wadowickiej Ziemi. Tak samo nie spodziewaliśmy się, że setną rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II będziemy obchodzić w czasie pandemii bez wielkiego koncertu, zjazdu szkół papieskich czy strażackich orkiestr na wadowickim rynku. Rok temu, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Wadowicach gościliśmy nasze miasta partnerskie z Włoch, Niemiec i mam wielką nadzieję przyszłe miasto partnerskie – Fatimę z Portugalii, z którą dzisiaj mieliśmy podpisywać akt zbliźniaczenia. Mam ogromną nadzieję, że rychło spotkamy się wszyscy razem z naszymi zagranicznymi przyjaciółmi - tutaj w Wadowicach. Prosiłem również Państwa rok temu o walkę o niedeprecjonowanie roli i znaczenia Świętego Jana Pawła II w historii naszego miasta, w historii naszego kraju, w historii Świata. Również i dzisiaj te słowa są aktualne, dlatego każdego dnia musimy dawać świadectwo o naszym Najwybitniejszym Rodaku jako radni i mieszkańcy papieskiego miasta. Te medale, które za moment wręczymy są właśnie takim podziękowaniem za dawanie świadectwa, za kultywowanie pamięci o Ojcu Świętym Janie Pawle II, za dawanie świadectwa prawdzie o jego dokonaniach, nauce i życiu - powiedział podczas uroczystej sesji przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach Piotr Hajnosz.

  W dalszej części sesji burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński oraz przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Hajnosz wręczyli okolicznościowe medale osobom i przedstawicielom instytucji, które miały szczególny udział w upowszechnianiu ponadczasowych i uniwersalnych wartości płynących z nauczania św. Jana Pawła II.

  Odlane z brązu medale, wybite z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II medale otrzymali: ks. infułat Jakub Gil,  ks. prałat Stanisław Jaśkowiec w imieniu parafii pw. Ofiarowania NMP w Wadowicach, ks. prałat Tadeusz Kasperek w imieniu parafii pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach, o. Grzegorz Irzyk w imieniu Klasztoru Karmelitów Bosych „Na Górce” w Wadowicach, ks. Sylwester Fećko w imieniu Księży Pallotynów na Kopcu, ks. Łukasz Piórkowski w imieniu Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Piotr Wyrobiec i Marcin Witkowski w imieniu Muzeum Miejskiego w Wadowicach, Joanna Zając w imieniu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Wadowicach, Stanisław Gliwa w imieniu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. św. Jana Pawła II w Radoczy, Małgorzata Bryndza w imieniu Szkoły Podstawowej Nr 2 im. św. Królowej Jadwigi w Choczni, Józef Cholewka oraz Mariusz Jakubas  w imieniu Fundacji OSP Chocznia, Maria Zadora w imieniu Wadowickiego Koła Przewodników Turystycznych, Paweł Jarosz, Stanisława Wodyńska w imieniu Stowarzyszenia im. Doktora Edmunda Wojtyły w Wadowicach, Marek Brzeźniak, Filip Kaczyński, Zdzisław Szczur w imieniu NSZZ Solidarność.

  Decyzją Burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego znaczna część medali zostanie przeznaczona na cele charytatywne. Pierwszy symboliczny medal odebrała Weronika Lasek - mama niepełnosprawnej Wiktorii, podopiecznej Fundacji Dzieciom - zdążyć z pomocą.

  Pani Weronika, to wadowiczanka, która trudną sytuację życiową przekuła w niezwykłą fabrykę dobra. Ta wyjątkowa kobieta codziennie znajduje w sobie siłę nie tylko do leczenia i rehabilitacji córki, ale również do wspierania z wielkim zaangażowaniem rodziców dzieci niepełnosprawnych.

   

  Dzień wcześniej, w niedzielę 17 maja br., medal honorowy z okazji 100. rocznicy rodzin Karola Wojtyły – Papieża Jana Pawła II otrzymał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, natomiast  nieobecnym na sesji Eugeniuszowi Mrozowi, Ewie Filipiak oraz siostrze Magdalenie Strzeleckiej  medale zostaną wręczone w innym terminie.  Warto nadmienić, że część ze 100 medali Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński postanowił przekazać innym potrzebującym. W związku z tym, osoby niepełnosprawne, chore, będące pod opieką różnych fundacji, mogą zgłosić się do Urzędu Miejskiego by otrzymać medal z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i za jego pośrednictwem zebrać środki potrzebne na leczenie, rehabilitacje itd. Pierwszeństwo mają osoby mieszkające na terenie Gminy Wadowice.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane