Pierwsza w Europie, druga na świecie

3 maja 2021 19:13:42

- Wolność, którą cieszymy się dzisiaj, to dar, swoisty spadek zostawiony przez naszych przodków. To, co łączy nas z minionymi pokoleniami, co pozostaje niezmienne, to nasz szacunek dla polskiej historii, tradycji i kultury. To pragnienie, by Polska rozwijała się niezawisła i niepodległa – tak, jak zapisano w pierwszej europejskiej Konstytucji – w polskiej Konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 r. – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

  

Pierwsza w Europie, druga na świecie

  Konstytucja 3 Maja znosiła liberum veto i wolną elekcję. Polepszała sytuację mieszczan, zwiększała liczbę wojska, a chłopów obejmowała opieką prawa. Wiele z jej zapisów dotyczyło zagadnień istotnych także dzisiaj. Wyprzedzała swój czas. Warto przypomnieć, że święto narodowe z okazji jej uchwalenia ustanowione zostało zaledwie kilka dni po przyjęciu przez Sejm Wielki ustawy zasadniczej.

  Krakowskie obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przygotowane przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę, także w tym roku przebiegały pod znakiem pandemii. Nie było tradycyjnego pochodu, który co roku gromadził tak wielu Małopolan. Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza miały głównie symboliczny wymiar. Nie zmienia to faktu, że daliśmy jasny sygnał, jak ważne są dla nas wszystkich takie wydarzenia jak rocznica uchwalenia 3-majowej Konstytucji.

  Oddaliśmy hołd tym wszystkim, którzy 3 maja 1791 roku dali wyraz swej wierze w siłę naszej Ojczyzny. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita złożył kwiaty pod krakowskim pomnikiem jednego z twórców Konstytucji 3 Maja – Hugona Kołłątaja.

  Symboliczne wieńce wojewoda złożył także przy pomniku Polski Walczącej na Powiślu. Następnie w katedrze na Wawelu odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej metropolita krakowski ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski. Po mszy wojewoda Łukasz Kmita złożył wieńce na placu o. Adama Studzińskiego. Zwieńczeniem uroczystości była uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu J. Matejki w Krakowie.

- Niepodległość jest naszym codziennym doświadczeniem. Przywykliśmy traktować ją jako coś stałego, niezmiennego. Dzisiaj jednak zatrzymujemy się na chwilę, by spojrzeć na drogę, która do niej prowadziła. Z szacunkiem patrzymy na Biało-Czerwoną, wspominając Ojców drugiej na świecie ustawy zasadniczej, a także tych wszystkich, którzy złożyli ofiarę ze swojego życia, by polska flaga mogła dumnie powiewać w każdej polskiej miejscowości. Bo właśnie duma z naszej historii jest tym, co powinno nas łączyć i być impulsem do umacniania oraz rozwijania potencjału naszej Ojczyzny – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

 

Foto: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane