Papieski medal na pomoc dla małej Wiki

20 maja 2021 18:38:59

Rok temu, na setną rocznicę urodzin Jana Pawła II władze Wadowic ufundowały 100 odlanych z brązu medali. Otrzymały je osoby, które miały udział w upowszechnianiu wartości płynących z nauczania papieża Polaka. Jeden z nich dostała za swą działalność charytatywną Weronika Lasek. Teraz kobieta wystawiła medal na internetową aukcję, by pozyskane z jego sprzedaży pieniądze przeznaczyć na rehabilitację córeczki.

  

Papieski medal na pomoc dla małej Wiki

  Pochodząca z Wadowic Weronika Lasek to młoda kobieta, która zaskakuje wszystkich, którzy mają z nią kontakt. Samotnie wychowuje niepełnosprawną córkę Wiktorię Jarmuziewicz, a mimo to nie jest zgorzkniała ani nie użala się nad swoim losem. Wręcz przeciwnie – na facebookowym blogu Cała Naprzód nieustannie pokazuje innym kobietom w podobnej sytuacji, jak pokonywać trudności i cieszyć się życiem. Choć sama zdana jest na finansową pomoc ludzi dobrej woli, by zapewnić małej Wiki jak najlepszą rehabilitację, nie zapomina o tych, którzy również potrzebują podobnego wsparcia. Organizuje akcje charytatywne na rzecz innych niepełnosprawnych dzieci, prowadziła też zbiórkę pieniędzy na zakup maseczek i fartuchów ochronnych oraz środków dezynfekujących dla oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala w Wadowicach.

   

  Jej córeczka Wiki przyszła na świat 10 tygodni przed terminem. Była malutka, ważyła zaledwie półtora kilograma, ale poza tym wydawało się, że wszystko jest z nią w porządku. Dostała 10 punktów w skali Apgar. Każda mama się cieszy, gdy jej maleństwo uzyska taką ocenę. Lecz ta najwyższa możliwa nota oznacza jedynie, iż organizm noworodka wykonuje podstawowe funkcje życiowe. A to nie gwarantuje prawidłowego rozwoju dziecka w przyszłości… W przypadku Wiktorii dopiero z czasem wyszło na jaw, że niedotlenienie mózgu w trakcie narodzin spowodowało u niej leukomalację okołokomorową, czyli ubytki w tkance nerwowej. Ich efektem jest mózgowe porażenie dziecięce, które jednak zdiagnozowano u dziewczynki bardzo późno, bo dopiero w wieku dwóch lat.

  

Dużo wcześniej widzieliśmy niepokojące objawy. Wiki nie podnosiła głowy, nie zaczynała siadać i raczkować. Jednak neurolodzy mówili, żeby poczekać, bo wcześniaki mają trudny start, rozwijają się wolniej niż inne niemowlęta. Mam o to do nich żal, bo im wcześniej byłaby postawiona diagnoza, tym szybciej można by było rozpocząć intensywną rehabilitację. Takie oszczędzanie rodziców nie prowadzi do niczego dobrego. Lepiej zafundować im terapię wstrząsową, powiedzieć, że z dzieckiem jest źle, niż uspokajać – mówi Weronika Lasek.

  

  Obecnie Wiki ma niespełna 7 lat. Wciąż nie wiadomo, czy kiedykolwiek będzie mogła chodzić. Ale po skomplikowanej operacji obu bioder i dzięki dotychczasowej rehabilitacji dziewczynka potrafi utrzymać tułów i głowę w pozycji pionowej, a nawet stać. Wprawdzie tylko, gdy jest podtrzymywana, ale jednak. Jeszcze trzy lata temu to wszystko wydawało się nierealne. Wiktoria późno nauczyła się mówić (wciąż przychodzi jej to z dużym trudem), za to niemal od razu w dwóch językach. Jeszcze dobrze nie opanowała wymowy polskich słówek, a już zaczęła używać angielskich. I nawet uczy się „pisać”. Nie dłonią, bo to jest jeszcze poza jej zasięgiem, ale potrafi przeliterować coraz więcej wyrazów.

  

  Aby jednak Wiktoria nadal robiła postępy, potrzebuje ciągłej rehabilitacji i opieki lekarzy wielu specjalności. A to wszystko słono kosztuje. Dlatego jej mama wystawiła na aukcję internetową honorowy medal papieski, który przed rokiem dostała za działalność charytatywną. Kwota, za którą uda się go sprzedać, zostanie w całości przeznaczona na terapię Wiktorii. Licytacja medalu odbywa się tutaj. Aby wspomóc dziewczynkę, można też wziąć udział w internetowym Kiermaszu Charytatywnym dla Wiki - Cała Naprzód. (eł)

  

  

Foto: Edyta Łepkowska

 

 

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane