Pływali i sprzątali

10 maja 2021 11:56:46

  Odpady zalegające na brzegach rzek i potoków oraz wzdłuż leśnych traktów są prawdziwą zmorą naszego kraju. Trudno jest znaleźć miejsce na wypoczynek nad wodą lub trasę spacerową, gdzie można cieszyć się nieskażonym pięknem natury. Na szczęście, oprócz ludzi, którzy bez skrupułów zaśmiecają środowisko, są też tacy, którym nie szkoda czasu na posprzątanie po nich.

  

Pływali i sprzątali

  W ostatnią sobotę (8 maja) Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Tomickiej razem z firmą Kajaki na Skawie zorganizowały kolejną już akcję sprzątania brzegów przecinającego Wadowice dopływu Wisły. A właściwie spływ kajakowy połączony ze zbieraniem odpadów. Akcja odbyła się dzięki wsparciu samorządów gmin Wadowice, Tomice i Zator. Pierwotnie planowana była na wcześniejszy termin, ale z powodu zbyt wysokiego poziomu wody w rzece została przesunięta o dwa tygodnie. Opóźnienie sprawiło jednak, że uczestnicy trafili na pogodę, która nie przeszkadzała im w pracy. A śmieci nie brakowało. Mimo że kajakarze co roku sprzątają brzegi Skawy, nowe odpady „wyrastają” na nich jak grzyby po deszczu.

  

   

 Chociaż te porządki to iście syzyfowa praca, trudno wyobrazić sobie, jak wyglądałaby tereny nad rzeką, gdyby nie takie akcje. Uczestnicy wystartowali koło mostu drogowego na Wenecji w Wadowicach, a zakończyli sprzątanie w pobliżu jazu w Grodzisku. Po drodze zebrali kilkanaście worków śmieci i sporą kolekcję większych przedmiotów. Znaleźli między innymi rower, parę opon i składne krzesło turystyczne. W tegorocznym kajakowym sprzątaniu Skawy brały udział osoby z Wadowic, Radoczy, Spytkowic, Tomic i ze Stronia, a także spoza powiatu wadowickiego – z Kaniowa i Mysłowic.

  

  Nie była to jedyna akcja wiosennych porządków, która ostatnio odbyła się na terenie gminy Tomice. Nieco wcześniej, przez kilka dni strażacy ochotnicy wspierani przez mieszkańców zbierali śmieci w Tomicach, Radoczy, Witanowicach i Lgocie. Wysprzątali przydrożne rowy i zagajniki. Łącznie zebrali tony odpadów! (eł)

  Foto: Kajaki na Skawie

 

 

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane