Maryjna Ziemia św. Jana Pawła II

24 listopada 2019 15:18:54

  Wyjątkowy album „Madonny Ziemi Rodzinnej św. Jana Pawła II” trafił do rąk mieszkańców. W dobie zmasowanego ataku na wartości chrześcijańskie, album autorstwa Józefa Łasaka nabiera szczególnego znaczenia.

  

Maryjna Ziemia św. Jana Pawła II

  W sali Wiejskiego Domu Kultury w Spytkowicach w sobotnie przedpołudnie 23 listopada br. miało miejsce doniosłe wydarzenie związane z prezentacją nowego albumu „Madonny Ziemi Rodzinnej św. Jana Pawła II

  W promocyjnym spotkaniu uczestniczyli m.in. ks. infułat Jakub Gil - z parafii pw. NMP w Wadowicach, ks. prof. dr hab. Jan Szczepaniak - historyk, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. Zbigniew Bizoń - proboszcz parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Choczni, dziekan dekanatu Wadowice - Północ, ks. kanonik Józef Piwowarski - proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Spytkowicach, dziekan dekanatu Zator, ks. kanonik Adam Ogiegło - proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Ryczowie, ks. Jerzy Skórkiewicz - proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bachowicach, przewodniczący Rady Gminy w Spytkowicach Jerzy Piórowski, radni rady Powiatu Wadowickiego oraz Rady gminy Spytkowice, sołtysi wsi z terenu gminy Spytkowice, dyrektorzy jednostek organizacyjnych oraz przedstawiciele stowarzyszeń w gminie Spytkowice oraz mieszkańcy gminy Spytkowice.

  W spotkaniu promocyjnym nie mogło zabraknąć twórców albumu „Madonny Ziemi Rodzinnej św. Jana Pawła II”. Swoją obecnością zaszczycili: autor albumu Józef Łasak, współautorzy Paweł Kubaszewski oraz wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian, autor zdjęć fotograf Paweł Kostka oraz Renata Marek, która zajęła się korektą tekstów.

  

  

  Album „Madonny Ziemi Rodzinnej św. Jana Pawła II” przedstawia ośrodki kultu maryjnego z terenu powiatu wadowickiego. Twórcom udało się ukazać historię, piękno sakralne, a także wymiar duchowy lokalnych społeczności naszego powiatu.

Publikację wzbogacają barwne fotografie, które prezentują różnorodność sposobów przedstawiania Najświętszej Marii Panny oraz podziw i oddanie ludu Bożego dla swojej Królowej.

- Żyjemy w czasach, w których można obserwować dosyć mocny kryzys cywilizacji chrześcijańskiej i kultury europejskiej. Myślę tutaj o kulturze europejskiej w myśl dzieła „Roztrzaskane lustro”, jako pewnej wspólnoty wynikłej z cywilizacji greckiej, rzymskiej oraz chrześcijańskiej Europy średniowiecznej. Na temat tego kryzysu można mówić i wypowiadać wiele słów. Słowo jest ważne, natomiast jestem przekonany, że najważniejsze są czyn. Żeby od słów przejść do czynów. Ten album jest bardzo ważnym elementem budowania i wzmacniania oraz utrwalania dużej części kultury, również elementów kultury lokalnej, jaką jest kultura chrześcijańska, wynikła właśnie z cywilizacji i kultury greckiej, kultury rzymskiej oraz ogromnego bogactwa chrześcijańskiej średniowiecznej Europy. Uważam, że to jest ten jeden z możliwych czynów, które na poziomie gmin, na poziomie wspólnot samorządowych, możliwie są do wykonania - powiedział podczas swojego wystąpienia Mariusz Krystian, wójt gminy Spytkowice.

  Album autorstwa Józefa Łasaka jest kontynuacją jego pierwszego albumu „Madonny Ziemi Rodzinnej Jana Pawła II” . Nie jest to jednak druga edycja tamtej publikacji.

- W nowym albumie 70 procent tekstów jest innych, jest również więcej ujętych miejscowości. W pierwszym albumie było 27 miejscowości, w nowym jest ich 39. Pierwszy album obejmował teren szeroko rozumianej Ziemi Wadowickiej od Babiej Góry, Suchej Beskidzkiej, aż po Zator. Natomiast obecnie, w nowym albumie trzymaliśmy się ściśle terenu Powiatu Wadowickiego. Pragnę podkreślić, iż bez pomocy Pawła Kubaszewskiego oraz wójta gminy Spytkowice Mariusza Krystiana, ta publikacja by nie powstała. Ta książka nie powstałaby również bez Pani dyrektor Alicji Kolasy - powiedział Józef Łasak, autor albumu „Madonny Ziemi Rodzinnej św. Jana Pawła II”.

  

  

  Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali interesującego wykładu prof. Jana Szczepaniaka na temat Kultu Maryjnego w Polsce. Zaprezentowano również wizerunki Madonn Ziemi Wadowickiej.

  Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał egzemplarz tej wyjątkowej publikacji. Była też okazja do zdobycia dedykacji od autora albumu Józefa Łasaka oraz współtwórców nowego albumu.Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane