Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 23 maja

10 maja 2021 18:17:01

Od dziś uprawnieni rodzice mogą korzystać przez kolejne dwa tygodnie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Został on przedłużony do 23 maja 2021 roku.

  

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 23 maja

  Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony o kolejne dwa tygodnie – do 23 maja. Rodzice mogą z niego korzystać m.in., gdy placówka oświatowa dziecka z powodu COVID-19 jest zamknięta lub działa w ograniczonym zakresie (np. szkoła funkcjonuje w systemie hybrydowym).

     

- Świadczenie to przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi, z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, jeśli mają one orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, gdy mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i do 24 lat, jeżeli mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - wyjaśnia Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim.

  

  Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień opieki, również za dni ustawowo wolne od pracy. Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic-przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenia dostępny jest na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl).

  

  

Źródło: ZUS

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane