81. rocznica pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz

11 czerwca 2021 20:54:48

  Wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie dr hab. Filip Musiał zapraszają na krakowskie uroczystości upamiętniające ofiary pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz.

  

81. rocznica pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz

  14 czerwca 1940 r. z Tarnowa do KL Auschwitz trafiło 728 Polaków, m.in. członkowie niepodległościowej konspiracji oraz aresztowani w obławach i łapankach. To właśnie ta data uznawana jest za początek funkcjonowania niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu.

   

  Podczas apelu od zastępcy komendanta obozu SS-Hauptsturmführera Karla Fritzscha pierwsi więźniowie KL Auschwitz usłyszeli: Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin. Jeśli się to komuś nie podoba, to może iść zaraz na druty. Jeśli są w transporcie Żydzi, to mają prawo żyć nie dłużej niż dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miesiące…

   

- 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Chcemy pamiętać o pierwszych Polakach, którzy doświadczyli piekła Auschwitz, o pierwszym transporcie, który do tej niemieckiej fabryki śmierci dotarł z Tarnowa. Cierpienie ofiar Auschwitz jest naszym zobowiązaniem, by pamiętać, bo tylko pamięć jest ocaleniem. Zachęcam Małopolan do udziału w krakowskich obchodach upamiętniających ofiary pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

  Uroczystość z asystą wojskową, współorganizowana przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie i IPN Oddział w Krakowie, rozpocznie się 14 czerwca o godz. 17.00 na placu Axentowicza, przy skwerze im. Więźniów Obozów Zagłady. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz z dyrektorem krakowskiego Oddziału Instytutu dr. hab. Filipem Musiałem złożą kwiaty pod pomnikiem więźniów obozów zagłady oraz wygłoszą przemówienia. W pobliżu prezentowana będzie wystawa IPN pt. „Niemieckie obozy zagłady”.

   

Więcej informacji o małopolskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/144934,81-rocznica-pierwszego-masowego-transportu-Polakow-do-KL-Auschwitz-Tarnow-Oswiec.html

 

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane