Pomoc medyczna bez wychodzenia z domu, dostępna przez całą dobę

2 czerwca 2021 12:56:01

  Każdemu z nas zdarza się potrzebować pomocy lekarskiej w nocy lub w dni wolne od pracy, gdy przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej są nieczynne. Teraz otrzymanie takiej pomocy jest łatwiejsze niż dotychczas. Co więcej, można ją uzyskać bez wychodzenia z domu.

  

Pomoc medyczna bez wychodzenia z domu, dostępna przez całą dobę

  Narodowy Funduszu Zdrowia uruchomił tak zwaną Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK). Poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych, w weekendy oraz święta pacjent otrzyma niezbędną pomoc medyczną dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 137 200. Co więcej, z platformy mogą korzystać również osoby niesłyszące. Porady dostępne są w kilku językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Udzielają ich pielęgniarki lub położne oraz lekarze. Podczas połączenia personel medyczny może wystawić e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Wszystko odbywa się telefonicznie oraz cyfrowo.

  

  Telefony od pacjentów odbierane są od poniedziałku do piątku, w godzinach od 18.00 do 8.00 rano kolejnego dnia, czyli w takich godzinach, kiedy nie działają poradnie POZ. Platforma działa również całodobowo w sobotę, niedzielę i święta. Jeżeli konsultacja telefoniczna okaże się niewystarczająca, wtedy personel medyczny skieruje pacjenta do najbliższej stacjonarnej placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub zaleci kontakt z lekarzem POZ, a w przypadku stwierdzenia stanu nagłego zagrożenia zdrowia i życia, zaproponuje wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.

  

  

Foto: materiały prasowe NFZ

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane